„Debata ohledně uprchlické krize se točí jen kolem kvót, neřeší se podstatné věci,“ říká D. Bérová

Česká republika má podle podnikatelky a exministryně informatiky Dany Bérové potenciál přijmout až 20 tisíc uprchlíků. To je přitom mnohem větší počet, než jaký vyžaduje Evropská unie v rámci povinných kvót. Migranti budou v České republice podle Bérové potřeba, země by ale na druhou stranu měla mít možnost si vybrat, koho přijme a koho ne. Debata na téma uprchlické krize by se ovšem neměla soustředit jen na povinné kvóty, ale i na zajištění bezpečnosti evropského území nebo na logistiku přijímání uprchlíků, myslí si exministryně.

Dana Bérová má za sebou rozmanitou kariérní dráhu od provozování prodejen se zbožím z Indie, Nepálu a Tibetu až po práci ve veřejném sektoru jako ministryně informatiky v letech 2005 a 2006. Založila také Institut 2080, ve kterém se snaží hledat a navrhovat řešení aktuálních společenských problémů. Jedním z nich je právě teď také uprchlická krize. V pravidelném pořadu Zet Light se bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda ptal Dany Bérové mimo jiné na to, jak by uprchlickou krizi řešila.

 

Můžete zmínit základní návrhy, které by Institut 2080 navrhoval pro řešení uprchlické krize?

Uprchlická krize je hodně emocionální věc. Když se někde bojuje a utíkají statisíce a miliony lidí, tak je to hodně komplikované. Na druhou stranu řešení takto komplikovaných věcí musí být pokud možno rozumné. My jsme vycházeli z toho, že Česká republika má velký problém především v tom, že nemá žádnou politiku, jak přistupovat k migrantům. Pro Českou republiku by migranti mohli být velkou příležitostí. Vzhledem k naší demografické struktuře, k tomu jak stárne populace a jak máme všichni málo dětí, budeme potřebovat migranty a v budoucnu máme prostor pro to, aby spousta z nich tady žila. 

Na druhou stranu, aby tady mohli dobře žít, tak si musíme začít vybírat. Proto jsme se snažili v těch opatřeních formulovat jasný požadavek na to, že máme právo si vybírat a že bychom si měli vybírat rychle a že bychom ta kritéria měli stanovit dopředu, aby se náhodou nestalo, že si vyberou všechny okolní státy a nám tu v rámci nějakých povinných kvót zbudou ti, kteří se nebudou chtít nebo nebudou umět přizpůsobit.

Takže s nápady na plošné řešení v podobě povinných kvót nesouhlasíte...

Vždy když je něco povinného, tak to většinou funguje špatně. Já si předně myslím, že by ty počty uprchlíků, kteří v České republice nakonec budou žít, měly být dány potřebou České republiky. Vychází to dokonce tak, že odborníci říkají, že má Česká republika potenciál přijmout až 20 tisíc uprchlíků. To je ve skutečnosti mnohem více, než o kolika se mluví v kvótách. Přišlo mi divné, že debata se vede hlavně kolem kvót a neřeší se ty další podstatné věci. To znamená, jak zajistit bezpečnost evropského území, což se nyní ukazuje, že je velký problém, jak udělat logistiku přijímání uprchlíků, jaká stanovit pravidla a především jak spolupracovat na nějaké rozumné úrovni, nikoli emocionální.

Pokud nabízíte řešení takto složitých problémů a založili jste pro jejich řešení think tank, máte politické ambice?

Chceme především politiky inspirovat. Chceme se pokusit hledat odpovědi na otázky, které se nám zdají, že se teď nehledají správně. Vycházeli jsme z toho, že se dnes politici prezentují, jako někdo, kdo je schopný vyřešit všechno a kdo zná všechny odpovědi. My, co už je nám více než třicet, víme, že takto to v životě nefunguje. Svět je dnes tak složitý a komplexní, že nikdo není schopen vyřešit všechno. Stanovili jsme si první cíl, že chceme zkusit najít ty důležité okruhy pro Českou republiku a že bychom chtěli zkusit najít řešení pro ty jednotlivé okruhy, které považujeme za podstatné. A pokud budou mít politici zájem o naše myšlenky, tak budeme moc rádi a naše odborné týmy jsou připraveny s politiky komunikovat.

 

Záznam celého rozhovoru s Danou Bérovou, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

 

Zdroj: Zet

„Debata ohledně uprchlické krize se točí jen kolem kvót, neřeší se podstatné věci,“ říká D. Bérová Foto: Dana Bérová v roce 2011, Foto: ČTK/Zlatohlávek Robert

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.