Debata o Řecku nejspíš zastíní na summitu G7 plánované body programu

Na nadcházejícím summitu nejvyspělejších ekonomik světa G7 se podle oficiálního programu o dluhové krizi v Řecku nemá debatovat. Přesto je ale podle agentury DPA pravděpodobné, že se kritická hospodářská situace této země stane jedním z hlavních témat jednání. Na schůzce v bavorském zámku Elmau se totiž na jednom místě sejde řada důležitých aktérů, kteří mají při diskusích s řeckou vládou hlavní slovo včetně předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové a německé kancléřky Angely Merkelové.

Na okraj schůzky G7 se o Řecku bude mluvit „zcela jistě“, řekl DPA nejmenovaný diplomat. „I když to tak kancléřka Angela Merkelová nechtěla, vypadá to, že řecká otázka summit G7 o tomto víkendu naprosto ovládne,“ odhadl rovněž komentátor nizozemského deníku De Telegraaf.

Mluvčí německé vlády dnes sdělil, že řecký premiér Alexis Tsipras pozvánku na setkání G7 nedostal.

Oficiálně se mají zástupci Spojených států, Kanady, Velké Británie, Francie, Itálie, Německa a Japonska v neděli a v pondělí věnovat zejména práci na dohodě o společném postupu v boji proti ebole a dalším tropickým chorobám. Očekává se na něm také sblížení pozic účastníků k připravované dohodě o ochraně klimatu či debata o připravovaných dohodách o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA či mezi USA a tichomořským regionem. Jednání mezinárodních věřitelů s Řeckem o poskytnutí další finanční pomoci jsou ale natolik tíživá, že politici zcela jistě využijí setkání i k tomu, aby prodiskutivali další postup.

Podle agentury Reuters se ale budou chtít vyhnout tomu, aby do diskusí o problémech v eurozóně zasahovali i další nezúčastnění státníci na summitu, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy. „Samozřejmě vyzýváme všechny strany, aby se dál zaměřovaly na hledání řešení, které by Řecku umožnilo nastoupit cestu k zotavení,“ uvedla americká administrativa na tiskové konferenci před summitem.

Řecký premiér v pátek odmítl přijmout nejnovější plán mezinárodních věřitelů, který výměnou za další úvěrovou pomoc požadoval další tvrdá hospodářská opatření včetně prudkého zvýšení daně z přidané hodnoty. Premiér návrh označil za „absurdní“ a za jediné realistické východisko označil reformní plán své vlády. Hledání řešení nicméně bude dál pokračovat: nejmenovaný unijní diplomat dnes agentuře Reuters řekl, že Tsipras se znovu chystá do Bruselu už v úterý.

O vážných vzájemných rozporech vypovídá, že předseda EK Juncker dnes odmítl s Tsiprasem telefonicky hovořit. „Řecký premiér si vyžádal telefonát na 11 hodin středoevropského času, ale Junkcer to odmítl, protože v diskusích nenastal žádný posun a návrhy, které se řecká strana zavázala ve středu večer dodat do čtvrtka, zatím nedorazily,“ sdělil agentuře Reuters zástupce EK.

Činitelé Tsiprasovy strany SYRIZA začínají kvůli rozkolu mezi jednacími stranami stále více hovořit o možnosti uspořádat v Řecku na začátku července předčasné parlamentní volby. Zástupci řecké vlády ale dnes mírnili rétoriku a tvrdili, že předčasné volby nejsou na pořadu dne. „Pro volby neexistuje žádný důvod. Pevně věřím, že dohoda je blízko,“ řekl dnes v rozhovoru s řeckou televizí ministr zdravotnictví Panajotis Kurumblis. Rovněž ministr energetiky Panajotis Lafazanis v rozhovoru s týdeníkem Agora uvedl, že volby podle něj nejsou zapotřebí, protože současná vláda má jednoznačný mandát prosazovat svůj program.

 

Zdroj: ČTK

Debata o Řecku nejspíš zastíní na summitu G7 plánované body programu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko sloučí své červnové splátky do jedné

    Byznys ·

    Řecko sloučí všechny červnové splátky do jedné. Řecká vláda to ve čtvrtek oznámila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Do konce měsíce tedy musí zaplatit splátky v cel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.