Údaje o květnové inflaci ukazují, že deflace v české ekonomice nehrozí

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně zvýšily tempo růstu na 0,7 procenta. Jde o největší posun od loňského října. Oproti dubnu pak ceny vzrostly o 0,3 %. Stalo se tak kvůli zvýšení cen pohonných hmot a zdražení potravin, dovolených, alkoholu a tabáku. Informace vycházejí z úterních údajů Českého statistického úřadu. Údaje o květnové inflaci podle analytiků potvrzují, že hrozba deflace v Česku nadobro zmizela. 

„Meziroční vzestup o 0,7 % byl o čtyři desetiny nad odhadem centrální banky. Důvodem nebylo pouze očekávané zvýšení cen pohonných hmot, ale i dražší potraviny, dovolené, alkohol a tabák,“ uvedla ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Údaje o květnové inflaci podle analytiků potvrzují, že hrozba deflace byla v české ekonomice nadobro zažehnána. „Data za květen tak potvrzují, že české ekonomice nehrozí fenomén deflace,“ uvedl například hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Nejnovější čísla potvrzují fakt, že deflace je zažehnána,“ sdělil i analytik ČSOB Petr Dufek.

„Centrální banka může být spokojena, deflace v domácí ekonomice je definitivně zažehnána. Po uveřejnění včerejších dat navíc přestává být aktuální dovoz deflace z eurozóny,“ potvrdila Zamrazilová.

Nejnovější vývoj inflace ale podle ekonomů neznamená, že by ČNB měla začít uvažovat o dřívějším ukončení devizových intervencí.

Pohonné hmoty zdražují již třetí měsíc. Proti dubnu ceny u čerpacích stanic vzrostly o 2,2 procenta. Brambory zdražily o 6,1 procenta, více peněz lidé platili také za trvanlivé pečivo, drůbež, vejce, jogurty a nealkoholické nápoje. Lázeňské pobyty proti dubnu zdražily o 7,8 procenta. Zlevnilo ale oblečení, boty a telefonování.

Meziročně rostly ceny v květnu o 0,2 procentního bodu rychleji než v dubnu. Nejvíce se na tom podepsaly vyšší ceny cigaret, které zdražily o devět procent. Podražila také dovolená, boty, zemní plyn, vodné a stočné, pojištění a finanční služby. Na meziroční snižování cenové hladiny působilo například zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Ekonomové se shodují, že i přes růst všeobecné cenové hladiny, bude inflace letos poměrně nízká, pod jedním procentem. Ke dvěma procentům by se měla dostat až na konci příštího roku.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Údaje o květnové inflaci ukazují, že deflace v české ekonomice nehrozí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF zlepšil výhled pro španělskou ekonomiku

    Byznys ·

    Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí zlepšil odhady ekonomického růstu Španělska. Předpovídá, že by země mohla po letech poklesu letos zvýšit tempo ekonomiky o více…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.