Crowdfunding pomůže rozjet byznys finančně i z hlediska PR, říká majitelka ateliéru Strojovna

Crowdfunding dává možnost ožít desítkám projektů. Skrze něj své podnikání rozjela i Martina Novotná, která přišla s nápadem na Strojovnu - tvůrčí textilní ateliér, kde si můžete nechat opravit kalhoty nebo se naučit šít. Podle Novotné ji kampaň na crowdfundingovém portálu pomohla nejen z hlediska finančního, ale i reklamního.

S názvem Strojovna se v dnešní době mnohým může vybavit spíše opravna počítačů nežli opravna textilu. Podle Novotné se však řemeslo do dnešní společnosti pomalu navrací. „Jsme generace, kdy naše babičky a maminky uměly šít běžně, protože nic moc nebylo. Myslím, že se k tomu lidé vrací zpátky, protože pracují hodně u počítače a nic jim nevzniká pod rukama,“ říká a svědčí tomu i její vyprodané kurzy šití.

Svým ateliérem, kde si libovolný kus oblečení můžete nechat opravit, pronajmout si šicí stroj nebo se rovnou naučit šít, chce Novotná bojovat proti negativnímu trendu zvanému „fast fashion“, tedy rychlá móda. Lidé si v dnešní době kupují spoustu oblečení, které dostatečně neunosí a brzy je vyhodí. Textilní produkty jsou také velmi často nekvalitní. „Měli bychom se také ptát, jak ty věci vznikají, kde, za jakých pracovních podmínek. Když se po tom člověk pak pídí, tak to není vůbec pěkné. Bylo by fajn to změnit a my tomu pomáháme tím, že děláme opravy,“ řekla Novotná v pořadu Podnikání od A do Zet.

Peníze pro svůj nápad sehnala pomocí crowdfundingové kampaně na portálu Hithit. „Ta mi dopomohla finančně i co se týče PR věcí,“ řekla Novotná s tím, že po jejím úspěšném splnění se byznys rozjel bez větších problémů. Podle ní k tomu pomohl i fakt, že se jednalo o unikátní projekt v České republice. V zahraničí je to přitom běžná věc, řekla Novotná s tím, že právě za hranicemi čerpala inspiraci. „Dokonce jsem měla větší ambice otevřít si šicí kavárnu, což existuje hodně v Anglii,“ dodala.

Vedle Hithitu si ale na Strojovnu vydělávala i sama. V prvotní fázi podnikání zůstala zaměstnaná na půl úvazku ve svém minulém zaměstnání. Začínajícím podnikatelům proto radí, nevrhat se do toho úplně po hlavě. „Pokud nemáte na účtě miliony, jako jsem já neměla, tak začít s nějakou minimální variantou, kterou víte, že jste schopni udržet, zaplatit a nedostanete se do dluhů hned na začátku,“ řekla.

 

 

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová.

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Martinou Novotnou si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Crowdfunding pomůže rozjet byznys finančně i z hlediska PR, říká majitelka ateliéru Strojovna Foto: Facebook / Strojovna

reklama

Další články

  1. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

  2. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.