Co vyjedná Babiš v Davosu?

Dnes ve švýcarském Davosu začíná Světové ekonomické fórum, mottem letošního 48. ročníku nejsledovanějšího ekonomického fóra na světě je „Vytváření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě.“ Akce, na které se každoročně střetávají vrcholní politici, manažeři nadnárodních koncernů a světoví intelektuálové, se tento rok kromě Andreje Babiše zúčastní i indický premiér Narenda Módí, kanadský premiér Justin Trudeau nebo americký prezident Donald Trump.

Světové ekonomické fórum založil německý ekonom Klaus Schwab původně jako platformu pro střetávání vrcholných manažerů, krize dolaru v roce 1973 ovšem rozšířila agendu fóra i o ekonomické a sociální otázky, následující rok byli na fórum poprvé pozváni i politici, kteří začali setkání v Davosu využívat jako neutrální platformu pro řešení sporů. K překonání mezilidských a mezistátních konfliktů vyzval na 3000 účastníků fóra z řad ekonomických i politických elit včerejší večer i současný papež František.

Kromě papeže Františka na konferenci vystoupí i indický premiér Nadrenda Modi, ten vystoupí v 11:00 SEČ s oficiálním úvodním projevem konference, dalším vystupujícím bude kanadský premiér Justin Trudeau. Očekává se i příjezd amerického prezidenta Donalda Trumpa, který by měl na konferenci obhajovat svůj protekcionistický plán „America First“ a v pátek vystoupí se závěrečným projevem.

V souvislosti s návštěvou kontroverzního amerického prezidenta se Davos obává násilných protestů. Mimo těchto státníků se na konferenci objeví i německá kancléřka Angela Merkelova, francouzský prezident Emmanuel Macron či britská premiérka Theresa Mayová.

Pro Česko bude však zdaleka nejdůležitější účast českého premiéra Andreje Babiše. Ten před více než týdnem v pořadu televize Prima oznámil, že tam plánuje navazovat politické kontakty a také přesvědčovat, že povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, s nimiž přišel Brusel, nikam nevedou.

Ekonom Tomáš Sedláček však už v minulosti upozornil na to, že není důležité na konferenci být, důležité a prestižní je na ní především mluvit. Zda tomu tak bude, zatím nevíme. Jediné, co můžeme s jistotou potvrdit je, že Andrej Babiš není uveden v programu dostupném na oficiálním webu konference. To ovšem nevylučuje to, že se Babišovi nepodaří na světové státníky zapůsobit například při různých kuloárních vyjednáváních a neoficiálních příležitostech.

 

Zdroj: ZET

Co vyjedná Babiš v Davosu? Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Řecko výrazným způsobem pokročilo s reformami

  Společnost ·

  Řecko výrazně pokročilo při zavádění reformních opatření, která jsou nutná k tomu, aby mohl pokračovat současný záchranný program. Po jednání euroskupiny to novinářům …

 2. Zeman v rámci debaty na Nově uvedl devět nepravd

  Společnost ·

  Server Demagog.cz informoval o tom, že česká hlava státu Miloš Zeman řekla v rámci nedělní diskuze na televizi Nova pravdivě 11 ze 32 faktických výroků. V devíti přípa…

 3. EU uvalila sankce na dalších 17 Severokorejců

  Společnost ·

  Evropská unie rozšířila o 17 osob seznam občanů Severní Koreje se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem do EU. Informaci zveřejnila v prohlášení Rada EU. Osmadvacítka…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.