„Chudoba se v ČR intenzivně týká žen, ať už seniorek nebo samoživitelek,“ říká ekonomka Švihlíková

V České republice žije v chudobě jeden a půl milionu lidí. Uvádí to Národní zpráva české koalice Social Watch. S chudobou se podle ekonomky a spoluautorky této zprávy Ilony Švihlíkové potýkají zejména ženy. Mezi hlavní důvody podle ní patří kromě výpadku příjmů zejména nízký důchod a vysoké náklady na bydlení. „Samozřejmě také to, že velké množství žen nedostává od svých partnerů alimenty a to i dlouhodobě. To je obrovský výpadek příjmů,“ řekla Švihlíková na rádiu Zet.

Zpráva Social Watch také uvádí, že v loňském roce stát poslal chudým Čechům na dávkách v hmotné nouzi rekordní sumu 11 miliard korun. Podle Švihlíkové to ale ještě není nijak vysoká částka. „Vlastně ani nebyla vyčerpána ta kvóta, se kterou počítal rozpočet,“ uvedla ekonomka a dodala, že vyplacených dávek bylo v roce 2014 téměř 240 tisíc. Nejhůře jsou na tom z hlediska chudoby lidé z Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Z hlediska definice chudoby na tom podle Švihlíkové ale není Česká republika až tak špatně. Problém však ekonomka vidí zejména v tom, že se velké množství lidí pohybuje těsně nad hranicí chudoby. „To znamená že vypadají že nejsou chudí, ale stačilo by 150 korun a v tu chvíli by se chudými stali,“ řekla.

„Je potřeba něco dělat s dlouhodobou nezaměstnaností, která se nám stává nezaměstnatelností. Je to i otázka výše - nebo spíše níže - minimální mzdy... A potom je tu ten dlouhodobý problém, tedy že samoživitelky se nedostanou k alimentům, na které mají nárok,“ popisuje potřebné kroky, které by podle ní stát měl v budoucnu podniknout, aby nemusel vyplácet ještě vyšší dávky v hmotné nouzi.   

„Chudoba se v ČR intenzivně týká žen, ať už seniorek nebo samoživitelek,“ říká ekonomka Švihlíková Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.