Ceny v zahraničním obchodu zaznamenaly v lednu opětovný pokles

Ceny zahraničního obchodu v lednu meziročně klesly. U vývozu klesly podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 0,4 procenta a u dovozu o 1,7 procenta. Vývoj cen především ovlivnilo podle statistiků výrazné zlevnění minerálních paliv. 

Ceny zahraničního obchodu meziročně klesly již loni v prosinci, po 13 měsících růstu. Propad nezastavil ani na začátku letošního roku, ale zpomalil. V prosinci činil pokles cen vývozu 1,1 procenta a dovozu 1,9 procenta. Jak u vývozu, tak u dovozu se na celkovém vývoji podle ČSÚ podílely nejvíce pokles cen minerálních paliv. Ve vývozu zlevnily o 15,9 procenta a v dovozu o 26 procent.

V rámci vývozu klesly také ceny potravin a ostatních surovin shodně meziročně o pět procent a ceny chemikálií o 4,8 procenta. Z významnějších skupin rostly ceny polotovarů o 1,8 procenta a ceny průmyslového spotřebního zboží a strojů a dopravních prostředků shodně o 0,9 procenta.

V dovozu klesly meziročně ceny ostatních surovin o 10,6 procenta a ceny potravin o 3,3 procenta. Rostly nejvíce ceny průmyslového spotřebního zboží, a to o 4,4 procenta, ceny strojů a dopravních prostředků stouply o 3,6 procenta a ceny polotovarů o 1,5 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Ceny v zahraničním obchodu zaznamenaly v lednu opětovný pokles Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.