Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu snížily o 1,6 procenta. Jednalo se přitom o nejvýraznější pokles od listopadu 2008. V lednu se také snížily ceny zemědělských výrobců a tržních služeb. Stavební práce naopak meziročně stouply o 1,3 procenta. O údajích informoval v úterý  Český statistický úřad  (ČSÚ).

V průmyslu proti loňskému lednu klesly především ceny koksu a ropných produktů. Snížily se také ceny elektřiny, plynu či obecných kovů. V oboru potravinářských výrobků, nápojů a tabáku nejvíce klesly ceny mléčných výrobků, a to o více než šest procent. Naopak růst cen v lednu statistici zaznamenali u vody a textilu.

V zemědělství klesly ceny meziročně o 1,2 procenta. Skoro desetiprocentní propad cen v živočišné výrobě tak převážil nad zdražením zeleniny a brambor.

Ceny stavebních prací byly v lednu meziročně vyšší o 1,3 procenta, zatímco tržní služby v podnikatelské sféře zlevnily o 0,2 procenta. Nejvýrazněji klesly ceny za informační služby a pozemní dopravu. Skoro o sedm procent naopak zdražily poštovní a kurýrní služby.

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců v lednu klesly o 1,6 procenta. Podle ČSÚ to představovalo nejvýraznější pokles od listopadu 2008.

Zemědělští výrobci zlevnili meziměsíčně o 1,2 procenta a poskytovatelé tržních služeb 0,5 procenta. Ceny stavebních prací se v lednu oproti prosinci zvýšily jen o 0,1 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

    Společnost ·

    Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.