Cameron: Británie a Čína mohou využít „zlatou éru“ vztahů

Obchod a investice mezi Čínou a Británií mohou ještě více těžit z počínající „zlaté éry“ vzájemných vztahů. Naznačil to britský premiér David Cameron čínské televizi CCTV před nadcházející návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii.

Cameron navázal na výrok čínského velvyslance v Británii Liu Siao-mina, který podle agentury Reuters řekl, že prezidentská návštěva, plánovaná od pondělí do pátku bude znamenat úsvit „zlatého věku“ ve vzájemných vztazích.

„Bude to velmi důležitý moment pro britsko-čínské vztahy, které jsou ve velmi dobrém stavu, něco jako zlatá éra v našich vztazích,“ řekl Cameron. „Změna, jíž budeme svědky, bude zjevně investování do naší infrastruktury, kdy čínské firmy budou zaměstnávat lidi a vytvářet pracovní místa. Ale já se domnívám, že je také velkým ziskem pro Čínu, když bude mít přístup do země, která je vůdčím členem EU a má tolik dalších kontaktů a rolí ve světě,“ prohlásil Cameron.

Britský premiér poznamenal, že britský export do Číny se za poslední desetiletí zečtyřnásobil a odmítl obavy ze současného zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Návštěva čínského prezidenta se má odehrát ve srdečné atmosféře a její součástí bude i státní banket, který v Buckinghamském paláci uspořádá královna Alžběta II.

 

 

Zdroj: ČTK

Cameron: Británie a Čína mohou využít „zlatou éru“ vztahů Foto: Frederic Legrand - COMEO Shutterstock.com: Britský premiér David Cameron

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.