Cambridge Analytica musí do třiceti dnů zveřejnit informace o amerických voličích

Britský regulátor požaduje od firmy Cambridge Analytica, aby uvolnila údaje získané o amerických voličích. Tato data pak konkrétně získala během prezidentských voleb v roce 2016. Na požadavek britského úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) musí informace podle zpravodajského portálu The Guardian zveřejnit do 30 dnů.

Cambridge Analytica musí odevzdat veškeré údaje a osobní informace o amerických voličích, k nimž se dostala. Mimo jiné je povinna dodat podrobnosti, jak k údajům přišla a jak s nimi naložila. V opačném případě bude čelit trestnímu stíhání.

ICO tento požadavek vydala v pátek. Díky britským zákonům na ochranu osobních údajů hodlá otevřít detaily o cestách vedoucích k téměř 240 milionům amerických voličů. Jak je ale možné, že se do případu zapojila britská jurisdikce? David Carroll je Američan, který vyučuje na Parsonově škole designu v New Yorku. Jako Američan neměl žádné páky se dostat k poznání, jak Cambridge Analytica pracovala se získanými účty. Carroll ovšem zjistil, že data voličů z USA byla zpracovávána na území Spojeného království. Do centra dění tak nově vstupují i britské zákony. Tato skutečnost tak obrací případ o 360°. 

Cabridge Analytica se vůči tomu ohradila a prohlásila, že Carroll nemá nárok na získání těchto informací ani ve Spojeném království. ICO tento argument nepřijala a stanovila tak třicetidenní lhůtu k odevzdání kýžených informací. Cambridce Analytica a její dceřiné společnosti mezi tím oznámily likvidaci. ICO varuje před tím, že se i tak Cambridge Analytica nemůže vyhnout odpovědnosti, jež vychází z britského práva. Pokud dokumenty do stanoveného termínu neodevzdá, tak se pak podle serveru The Guardian dopustí trestného činu.

Carroll řekl, že získání informací o odcizených účtech nejsou důležité pouze pro něj. Podle jeho slov miliony lidí touží po tom, aby se dozvěděli, jak s jejich osobními údaji Cambridge Analytica zacházela během amerických prezidentských voleb. Konkrétně pak jde o problematiku jejich používání ve prospěch kampaně Donalda Trumpa.

„Mělo by to vyřešit mnoho záhad o tom, jak společnost nakládala s daty a odkud je získala,“ řekl Carroll. „Doufám, že to pomůže probíhajícímu vyšetřování v mé zemi i ve vaší a na dalších místech, jako je Kanada. Je zde mnoho otázek, na které nikdo nedokáže odpovědět. Toto může být velký průlom v tom, jak postupovali,“ sdělil Carroll.

 

 

Zdroj: The Guardian, YNR

Cambridge Analytica musí do třiceti dnů zveřejnit informace o amerických voličích Foto: chrisdorney / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost se bude i nadále snižovat

    Byznys ·

    Počet nezaměstnaných se má v následujících měsících podle analytiků oslovených nadále snižovat. Někteří nevylučují její pokles až pod tříprocentní hranici. Zároveň s t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.