Britská centrální banka snížila úroky a obnovila nákupy dluhopisů

Měnový výbor britské centrální banky Bank of England (BOE) dnes podle očekávání snížil základní úrok na nové rekordní minimum 0,25 procenta z 0,5 procenta. Úroky se sníží poprvé od roku 2009. BOE rovněž oznámila, že napumpuje do ekonomiky dalších 60 miliard liber (téměř dva biliony Kč) prostřednictvím nákupu státních dluhopisů, aby zmírnila negativní dopady rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

BOE očekává, že ekonomika bude po zbytek letošního roku stagnovat. Svůj výhled na celý letošní rok, který počítá s růstem hrubého domácího produktu o dvě procenta, však banka nechala beze změny, protože v první polovině roku byl růst vyšší než se čekalo. V příštím roce má být růst slabý. Svůj odhad banka snížila na 0,8 procenta z původních 2,3 procenta. To představuje nejrozsáhlejší zhoršení odhadu od roku 1992, kdy banka začala své prognózy zveřejňovat, upozornila BBC.

BOE rovněž hodlá nakoupit dluhopisy firem s výborným hodnocením spolehlivosti a které jsou prospěšné britské ekonomice za deset miliard liber. Chce tak zajistit, aby banky nadále poskytovaly úvěry.

Banka se rozhodla podpořit ekonomiku, přestože očekává, že inflace kvůli poklesu libry stoupne nad dvě procenta, tedy limit považovaný za strop cenové stability.

Měnový výbor banky se nedávno rozhodl, že bude zasedat pouze osmkrát ročně. To znamená, že další pravidelné zasedání se uskuteční 3. listopadu, pokud tedy banka nesvolá mimořádné zasedání.

Většina členů měnového výboru se shodla, že pokud si ekonomika v příštích měsících povede tak špatně, jak se očekává, bude potřeba snížit úroky do konce roku ještě jednou. Základní úrok by tak byl jen nepatrně nad nulou.

Před referendem o brexitu se často objevovala varování, že v případě brexitu čeká Británii recese. BOE ve svém výhledu s recesí nepočítá, její prognózy však berou v úvahu stimulační opatření. Slabý výhled na druhou polovinu letošního roku naznačuje, že pokud by BOE nezasáhla, ekonomika by se do recese propadla.

Podle analytiků dnešní rozhodnutí zdůrazňuje obavy o vývoj ekonomiky, které má banka po rozhodnutí o brexitu. Stimulační opatření jsou ale preventivním opatřením na posílení důvěry a měnová politika sama o sobě moc nezmůže. Nyní tak bude důležité, aby přišla se stimulačními opatřeními také vláda, upozornila hlavní ekonomka Aberdeen Asset Management Lucy O'Carrollová.

 

 

Zdroj: ČTK

Britská centrální banka snížila úroky a obnovila nákupy dluhopisů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.