Británie si ponechá legislativu EU dočasně i po brexitu

Veškerá legislativa pramenící z členství v Evropské unii zůstane i po takzvaném brexitu součástí právního řádu Spojeného království. Teprve v následujících letech se bude postupně revidovat a nepotřebné zákony se budou rušit. Podle britské televizní stanice ITV to hodlá v neděli u příležitosti zahájení konference své Konzervativní strany v Birminghamu oznámit britská premiérka Theresa Mayová.

Podle ITV Mayová oznámí, že evropská legislativa zůstane součástí britského právního řádů na základě zvláštního zákona. Směrnice a nařízení, které vláda po odchodu Británie z evropského bloku uzná za nepotřebné, bude rušit postupně. Okamžikem odchodu Británie z EU tak podle ITV nepřestanou v Británii automaticky platit všechna pravidla EU a jednotného trhu.

Důvodem rozhodnutí rušit nepotřebnou evropskou legislativu postupně je podle ITV snaha uklidnit investory, kteří si budou moci být nadále jistí, co je a co není zákonné ve vztahu k jejich produktům či zaměstnancům. Mayová chce podle televizní stanice rovněž ujistit zaměstnance, že jejich pracovní místa nebudou okamžikem brexitu méně jistá.

Mayová dosud neuvedla, kdy chce spustit článek 50 lisabonské smlouvy, který formálně zahájí přinejmenším dvouleté „výstupní“ rozhovory. Dává ale dlouhodobě najevo, že letos to navzdory přání mnoha evropských lídrů nebude.

Listu The Sunday Times Mayová ovšem řekla, že nebude čekat na parlamentní volby v Německu, které se budou konat v září příštího roku, aby oficiálně zahájila jednání o odchodu Británie z EU. V rozhovoru rovněž vyloučila, že by se do roku 2020 konaly ve Spojeném království předčasné volby. Způsobilo by to totiž podle ní zbytečnou „nestabilitu“.

Mayová rovněž oznámila, že hodlá zrušit zákon o Evropských společenství z roku 1972, kterým Británie vstoupila do bloku, jenž se postupně rozvinul v současnou EU. V platnost zákon, který zruší zákon o členství v ES, vstoupí okamžikem formálního odchodu Spojeného království z EU, uvedla premiérka.

 

 

Zdroj: ČTK

Británie si ponechá legislativu EU dočasně i po brexitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 11 nejpopulárnějších Ikea produktů všech dob

  Byznys ·

  Snad každý vlastní kus nábytku nebo nádobí od švédského řetězce Ikea. Pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří si hledají své první bydlení je návštěva prodejny Ike…

 2. Izrael se loučí s někdejším prezidentem Peresem, přijel i palestinský vůdce Abbás

  Společnost ·

  Na Herzlově vrchu v Jeruzalémě začal dnes dopoledne státní pohřeb zesnulého bývalého prezidenta Šimona Perese. Bývalý prezident a držitel Nobelovy

  Palata: „Maďarské referendum o kvótách nemusí být platné. Pro Orbána by to byla porážka“

  Společnost ·

  V neděli čeká Maďarsko referendum o uprchlických kvótách. Očekává se, že drtivá většina těch, co se chystají k volebním urnám, kvóty odmítne. Poslední průzkumy ale naz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.