Boing podepsal s Íránem dohodu o obří dodávce letadel

Americký výrobce letadel Boeing podepsal s íránským vlajkovým přepravcem Iran Air předběžnou dohodu o prodeji svých letadel. Smlouva, která podle informací z Íránu zahrnuje nákup asi stovky letounů až za 25 miliard dolarů (600 miliard Kč), bude největším obchodem mezi Íránem a USA od islámské revoluce a obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979.

Boeing uvedl, že dohodu o budoucí smlouvě podepsal „se souhlasem americké vlády po potvrzení, že Írán splnil své závazky v rámci jaderné dohody z loňského léta“. Firma dodala, že každou další obchodní smlouvu s Íránem bude předkládat ke schválení Washingtonu.

Počátkem roku byly uvolněny mezinárodní sankce proti Íránu, uvalené za jeho jaderný program, což zemi mimo jiné umožnilo zahájit modernizaci stárnoucí letecké flotily. Společnost Iran Air už podepsala dohodu o nákupu 118 letadel od evropského Airbusu a dalších 20 letounů koupí od francouzsko-italského výrobce ATR.

Iran Air nedávno uvedla, že chce koupit letouny Boeing 737 nové generace i stroje Boeing 777. Íránský ministr dopravy Abbás Ahmad Achúndí řekl, že dohoda mezi Íránem a Boeingem by mohla mít hodnotu až 25 miliard USD, tedy zhruba stejnou jako kontrakty s evropským konkurentem Airbus. Pokud obě strany sjednají konečnou dohodu, mohly by první letouny Boeingu dorazit do Íránu v říjnu, dodal ministr.

 

Zdroj: ČTK

Boing podepsal s Íránem dohodu o obří dodávce letadel Foto: Alhim / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.