Bílý dům hledá pomoc pro zaplavené státy, Kongres požádá téměř o šest miliard dolarů

Bílý dům chce pomoci oblastem postiženým hurikánem Harvey. Kongres tak požádá o částku 5,9 miliardy dolarů (130 miliard korun). Informaci přinesla agentura AP, podle které má jít pouze o zlomek celkově potřebné částky. Žádost by podle jednoho z vládních činitelů měla být do Kongresu odeslána ještě v pátek.

Obě komory amerického zákonodárného sboru budou patrně o schválení pomoci pro Texas a Louisianu hlasovat příští týden.

Ničivé záplavy, které přinesl Harvey do jižních oblastí zmíněných států, způsobily smrt více než tří desítek lidí a poškodily či zničily okolo 100 000 domů. Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) oznámila, že už dostala 325 000 žádostí o výplatu pomoci a zaplatila 57 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Agentuře však rychle docházejí peníze.

Experti odhadují, že celkové náklady na obnovu zasažených území přesáhnou 120 miliard dolarů, na které vyšla federální pokladnu likvidace následků hurikánu Katrina v roce 2005.

Poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert ve čtvrtek řekl, že po úvodním požadavku se Bílý dům na Kongres obrátí s další žádostí o podporu postižených míst, která bude podepřena podrobnou analýzou.

 

 

Zdroj: ČTK

Bílý dům hledá pomoc pro zaplavené státy, Kongres požádá téměř o šest miliard dolarů Foto: ČTK/ZUMA/John Glaser

reklama

Další články

  1. Devět nejničivějších hurikánů americké historie

    Společnost ·

    Zabijácké hurikány nejsou v oblasti Texasu a pobřeží Mexického zálivu žádnou anomálií. Povodně v některých případech napáchají větší škody než silný vítr. Stejně tak j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.