BBC: Vlakové neštěstí v Německu způsobilo nejspíš lidské selhání; vládní ofenzíva u Aleppa

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o pokračujícím vyšetřování včerejšího vlakového neštěstí na jihu Německa. Podle dosavadních zjištění se za nejpravděpodobnější příčinu tragédie považuje lidské selhání. BBC dále píše o tom, že více než 500 životů si dosud vyžádala silná ofenziva vládních jednotek u Aleppa. Armádu syrského prezidenta Bašára Asada podporují přitom nálety ruského letectva.

Republikán Donald Trump a demokrat Bernie Sanders otřásli prezidentským kláním svým přesvědčivým vítězstvím v primárkách v New Hampshire. Miliardář Trump získal více než dvojnásobný počet hlasů než následující republikánský kandidát. Senátor Sanders  zvítězil nad svou soupeřkou Hillary Clintonovou s dvacetiprocentním náskokem. 

 

V reakci na nedávné vypuštění severokorejské rakety a jadernou zkoušku Jižní Korea oznámila, že se rozhodla zastavit provoz ve společně provozovaném průmyslovém parku v Kesongu, kde v asi 120 jihokorejských továrnách pracuje na 54 tisíc Severokorejců. Průmyslový park je posledním bodem spolupráce mezi oběma zeměmi a klíčovým zdrojem příjmů pro Pchjongjang. Rovněž Japonsko zavádí proti Severní Koreji sankce, které by měly zahrnovat zákaz severokorejských plavidel v japonských přístavech.

 

Jihokorejská státní tisková agentura informovala o tom, že byl popraven severokorejský vojenský velitel Ri Yong-Gil. Agentura citovala nejmenované zdroje, které uvedly, že vojenský šéf byl obviněn z korupce a osobního obohacování. Zpráva nebyla oficiálně potvrzena. Jisté však je, že na špici jihokorejské politické hierarchie došlo ke změnám.

 

Na jihu Německa pokračuje vyšetřování včerejšího vlakového neštěstí. Podle dosavadních zjištění se jako nejpravděpodobnější příčina tragédie jeví lidské selhání. Nadále se pátrá po třetí černé skříňce, ostatní dvě jsou předmětem rozborů. Vyvráceny byly spekulace o další pohřešované osobě, počet obětí tak zůstává nezměněn.

 

Více než 500 životů si dosud vyžádala silná ofenziva vládních jednotek u Aleppa, která je podporována nálety ruského letectva. Mezi oběťmi jsou desítky civilistů včetně 23 dětí, které v posledních 10 dnech zahynuly při ruských náletech. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí odmítla obvinění vznesená ze strany Spojených států, že ruské bombardování v Sýrii způsobilo humanitární krizi.

 

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius oznámil, že opouští vládu. Důvody nebyly uvedeny, nicméně jeho odchod byl očekávaný. Pravděpodobně jde o součást plánu širšího přeskupení kabinetu. Podle zpráv v médiích se očekává, že ho prezident Hollande jmenuje do čela  francouzského ústavního soudu. Kdo jej na postu premiéra nahradí, není dosud jasné.

 

Australský premiér Malcolm Turnbull připustil, že vládní úsilí o zlepšení životních podmínek domorodých obyvatel v klíčových oblastech selhává. Premiér dnes předložil parlamentu svou první reakci na výroční zprávu iniciativy Closing the Gap, která hodnotí výsledky strategie snížení nerovnosti mezi domorodými a nedomorodými Australany. Podle výroční zprávy domorodí obyvatelé umírají v průměru o deset let dříve a upozorňuje také na značné rozdíly z hlediska zaměstnanosti a vzdělávání.

 
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Vlakové neštěstí v Německu způsobilo nejspíš lidské selhání; vládní ofenzíva u Aleppa Foto: ČTK/DPA/Sven Hoppe

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.