BBC: V Sýrii začalo platit příměří; lidstvu hrozí podle Gatese smrtící epidemie chřipky

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Sýrii začalo platit příměří mezi vládními jednotkami a povstaleckými skupinami. Dohodu vyjednalo Rusko a Turecko. Pokud příměří vydrží, měly by v lednu začít mírové rozhovory. BBC dále upozorňuje, že podle miliardáře Billa Gatese hrozí lidstvu v následujícím desetiletí smrtící epidemie chřipky. Poukazuje přitom na nedávné epidemie viru zika nebo ebola. 

V Kolumbii byl při útoku na kontrolní stanoviště zabit jeden policista. Sedm dalších bylo zraněno. K incidentu došlo na sever od hlavního města Bogoty. Podle ministra zahraničí se zřejmě jedná o útok povstalecké skupiny Národní osvobozenecká armáda. Kolumbie podepsala mírovou dohodu s povstaleckým hnutím FARC, další skupiny ale v zemi stále operují.
 
V Sýrii začalo platit příměří mezi vládními jednotkami a povstaleckými skupinami. Dohodu vyjednalo Rusko a Turecko. K dohodě přistoupilo mnoho skupin s výjimkou džihádistů, jako je na příklad takzvané hnutí Islámský stát. Podle pozorovatelů je zatím na většině území relativní klid. Pokud příměří vydrží, měly by v lednu začít mírové rozhovory.
 
Miliardář Bill Gates se domnívá, že by v následujících deseti letech mohla lidstvo postihnout smrtící epidemie chřipky. Poukazuje na nedávné epidemie viru zika či eboly. Ty podle něj ukázaly limity mezinárodní spolupráce při boji proti epidemiím. Mimo jiné i to, že mezinárodní komunita není schopná rychle vyvinout účinné očkovací látky. Gatesova nadace investuje do zlepšení celosvětové zdravotní péče. Podle jeho slov viry ebola a zika ukázaly na to, že reakční systému pro tyto mimořádné události nejsou stále dostatečně silné. 
 
Z archivních vládních materiálů zveřejněných ve Velké Británii vyplývá, že hlídky měly pokyn zabít vetřelce po té, co tři lidé pronikli do jaderné ponorky v roce 1988. Zveřejněny byly materiály založené v letech 1989 a 1990.
 
Australská policie obvinila muže za vyhrožování útokem na oslavách Nového roku v Sydney. Čtyřicetiletý muž je ve vazbě. Výhružky se měly objevit na sociálních sítích. Policie prohledala dokumenty a úložiště obviněného.
 
V Brazílii bylo při pátrání po zmizelém řeckém velvyslanci nalezeno tělo. Policie v Riu de Janeiru nalezla tělo ve vypáleném autě, které si velvyslanec půjčil. Identitu nyní zkoumají odborníci. Velvyslanec je nezvěstný tři dny. Policie nepředpokládá, že by se jednalo o únos. Rodině se nikdo nepřihlásil. Kriminalita v Riu de Janeiru je vysoká. Zvyšuje se v době vánočních svátků, kdy do města přijíždí mnoho turistů.
 
Tenistka Serena Williamsová oznámila prostřednictvím sociální sítě zasnoubení s Alexisem Ohanianem. Ohanian je zakladatelem několika společností, mimo jiné spoluzakladatelem sociální sítě Reddit. Williamsová zasnoubením uzavírá rok, kdy ve dvouhře vyhrála sedmý wimbledonský a dvaadvacátý grandslamový titul. Ve světovém žebříčku se nicméně propadla na druhou pozici.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: V Sýrii začalo platit příměří; lidstvu hrozí podle Gatese smrtící epidemie chřipky Foto: Paolo Bona / Shutterstock.com: Bill Gates

reklama

Další články

  1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

    Byznys ·

    Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

  2. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

    Byznys ·

    Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.