BBC: Uzavření dohody mezi Asadem a povstalci z obléhané Daráji

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Sýrii došlo k uzavření dohody mezi povstaleckými bojovníky a armádou tamního prezidenta Bašára Asada. Ta od roku 2012 obléhala město Darája a nepouštěla na území města humanitární pomoc. 

V Sýrii došlo k uzavření dohody mezi povstaleckými bojovníky a armádou tamního prezidenta Bašára Asada, která od roku 2012 obléhala město Darája. Evakuace města, které leží v blízkosti Damašku by měla být zahájena v pátek. Syrská vozidla Červeného půlměsíce jsou připravena vstoupit do města. Obyvatelé čelí téměř nepřetržitému bombardování, nedostatku potravin, vody a elektřiny. Civilisté z Daráji dostali první dodávky humanitární pomoci teprve v červnu. Stalo se tak poprvé po čtyřech letech obléhání.

Autobusy společně se záchrankami a nákladními automobily vyčkávají již od rána u vjezdu do Daráji. Čekají tak na chvíli, kdy budou moci evakuovat povstalce a civilisty.

Organizace spojených národů (OSN) uvedla, že Daráju obývá bez dodávek potravin kolem 4 tisíců lidí. Humanitární pomoc ovšem značně komplikovaly dříve zmíněné nálety. 

______________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Itálie vyhlásila stav nouze v regionech, které nejvíce zasáhlo středeční zemětřesení. Záchranáři a blízcí ztrácejí naději v objevení dalších přeživších. Italský premiér Matteo Renzi přislíbil ze státních fondů na přestavby 50 milionů eur. Katastrofa zanechala za sebou 268 obětí. Dalších 400 lidí bylo zraněno. Záchranáři i nadále pokračují v pátrání po přeživších, kteří by mohli být zavaleni pod sutinami zřícených domů. Práci záchranářů ovšem komplikují další otřesy. K poslednímu zemětřesení o síle 4,7 Rychterovy škály došlo v brzkých pátečních hodinách.

 

Výbušnina nastražená v automobilu otřásla policejní stanicí ve městě Cizre na jihovýchodě Turecka. Připravila přitom o život 11 policistů a zranila dalších 78 osob. Turecký premiér Binali Yildirim obvinil z útoku zakázanou Kurdskou stranu pracujících (PKK). Přislíbil rovněž vynaložení patřičných kroků, které si útočníci zasluhují.

 

Místopředseda jihokorejské společnosti Lotte Group Lee In-won byl nalezen mrtev. Stalo se tak pár hodin před tím, co měl zpochybnit své obvinění z korupce. Devětašedesátiletý místopředseda měl v pátek předložit důkazy, které by jej zprostily z viny z vlastnictví tajného fondu a finančních nesrovnalostí ve firmě Lotte Group. Místní média uvedla, že vyšetřovatelé nalezli v automobilu Lee In-wona dopis na rozloučenou.

 

Policie v Zimbabwe použila slzný plyn a vodní děla na příznivce opozice, kteří se zúčastnili protestního pochodu hlavním městem Harare. Policie rovněž používá násilí proti lidem s červenými tričky, které symbolizují barvu opoziční strany Hnutí za demokratickou změnu (MDC). Protestující požadují ustanovení volebních reforem před tím, než se uskuteční volby v roce 2018. Dvaadevadesátiletý prezident Robert Mugabe oznámil, že má v úmyslu znovu usilovat o hlavu státu. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Uzavření dohody mezi Asadem a povstalci z obléhané Daráji Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people: Bombardování Daráji

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.