BBC: USA zabily v Sýrii 11 členů teroristické skupiny Al-Káida

Spojené státy americké zabily během nedávných leteckých útoků poblíž syrského Idlibu 11 členů teroristické skupiny Al-Káida. BBC World Service píše o tom, že v rámci útoku přišel o život Abu Hani Masri, který měl úzké vazby na velení radikální islamistické organizace. 

Spojené státy americké zabily během nedávných leteckých útoků v blízkosti Idlibu v Sýrii celkem 11 členů teroristické skupiny Al-Káida. Deset členů Al-Káidy bylo zabito během pátečního útoku a v rámci sobotního náletů přišel o život Abu Hani Masri, který měl podle Pentagonu blízké vazby na vůdce této teroristické skupiny. Masri měl údajně v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století založit a poté řídit výcvikové tábory Al-Káidy v Afghánistánu.

Masri měl být v kontaktu s Ajmánem Zavahrí, který nahradil v roce 2011 Usáma bin Ládina v čele Al-Káidy poté, co jej v roce 2011 zabila americká armáda. Kapitán americké armády Davis řekl, že nálety narušily schopnost al-Káidy podnikat vnější přímé útoky na USA a ochránily americké zájmy na celém světě. 

Al-Káida šíří svůj vliv v Sýrii především pomocí oddělené džihádistické skupiny Džaíš al-Fatah, která byla dříve známa pod názvem an-Nusrá. 

_________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Největší uprchlický tábor na světě v keňském Dabaabu bude i nadále fungovat. Keňský soud zablokoval vládní pokus o uzavření tohoto tábora. Keňská vláda argumentuje převážně bezpečnostní otázkou. Pokyn k uzavření uprchlického tábora v Dabaabu a k následné repatriaci přibližně 260 000 somálských běženců, kteří v táboře žijí, byl vydán v loňském roce. Termín pro uzavření tábora byl prodloužen do konce května, ale podle nejnovějšího soudního rozhodnutí se takový pokyn rovná hromadné perzekuci. Tábor byl založen v roce 1991 za účelem vytvoření útočiště pro rodiny prchající před válečným konfliktem ze Somálska. Někteří lidé tak v táboře Dabaab strávili více než 20 let.

 

Archeologové objevili v oblasti Mrtvého moře dvanáctou jeskyni, kde byly kdysi uchovávány tzv. svitky od Mrtvého moře. Jedná se o první objev tohoto druhu za více než 60 let. Na místě se našly nádoby na svitky nebo třeba zbytky kožených provázků, které se používaly na svazování svitků. Samotné svitky byly z jeskyně podle Hebrejské univerzity ukradeny někdy v padesátých letech minulého století. Svitky od Mrtvého moře se datují do čtvrtého století před Kristem. Jedná se přibližně o 800 nesmírně cenných dokumentů psaných většinou na zvířecí kůži nebo na papyrus v hebrejštině, aramejštině a řečtině. První svitky byly objeveny v roce 1947.

  

V atomové elektrárně ve Flamanville na severním pobřeží Francie ve čtvrtek dopoledne došlo k výbuchu a požáru. Podle oficiálních informací však není třeba obávat se jakékoliv jaderné hrozby. Sice se podle představitelů elektrárny jednalo o závažný technický problém, nicméně nedošlo k jadernému incidentu. Během výbuchu, jehož příčina nebyla ihned známa, nebyl nikdo vážně zraněn. Elektrárna ve Flamanville má dva jaderné reaktory a třetí je ve výstavbě.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová představí nová opatření týkající se plánovaného nárůstu deportací neúspěšných žadatelů o azyl. Nová opatření budou souviset s umožněním přístupu k telefonním přístrojům a SIM kartám žadatelů o azyl, což bude sloužit k ověření jejich identity, a dále s navýšením částky, která bude vyplácena těm, kteří se dobrovolně rozhodnou vrátit se domů. Migrace se stala jedním z nejpalčivějších politických témat před blížícími se německými volbami. V prosinci loňského roku zabil žadatel o azyl celkem 12 osob na berlínském vánočním trhu. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: USA zabily v Sýrii 11 členů teroristické skupiny Al-Káida Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.