BBC: USA se vzpamatovávají z úderu hurikánu Matthew; IS potvrdil smrt vysokého představitele

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že státy na jihovýchodě Spojených států se vzpamatovávají z úderu hurikánu Matthew. Ten zde o uplynulém víkendu připravil o život nejméně 23 lidí a způsobil rozsáhlé záplavy pobřežních oblastí. BBC si dále všímá toho, že samozvaná organizace Islámského státu oznámila smrt svého vysokého představitele, jenž měl na starosti propagadu teroristické skupiny. 

Předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a republikán Paul Ryan nebude podle svých slov hájit kandidáta strany na prezidenta Donalda Trumpa. Ryan to uvedl v reakci na videozáznam z roku 2005, na kterém se Trump vulgárně vyjadřuje na adresu žen. Na zveřejněné nahrávce se uchazeč o Bílý dům chlubil tím, že díky slávě a bohatství dostane „do postele každou ženu“. Trump se za své vyjádření omluvil. To nicméně jeho soupeřka, demokratka Hillary Clintonová zpochybnila. Oba kandidáti v neděli absolvovali druhou televizní debatu, která patří podle analytiků k nejostřejším a nejšpinavějším v historii televizních debat uchazečů o křeslo v Bílém domě. Do voleb 8. listopadu absolvují ještě jednu debatu.
 
Americká policie zadržela americkou herečku Shailene Woodleyovou při protestech v Severní Dakotě proti výstavbě obřího ropovodu, který povede napříč čtyřmi americkými státy. K zatčení došlo na staveništi v momentě, kdy o svém protestu vysílala. Projekt na výstavbu ropovodu vzbudil masové protesty včetně kritiky ze strany Indiánů, podle kterých narušuje životní prostředí a posvátnou půdu. Video ze záběry ze zatčení herečky už na internetu zhlédlo 2,4 milionu lidí.
 
Islámský stát potvrdil smrt svého vysokého představitele, který měl na starosti propagandu radikálního hnutí.  Pentagon již dříve uvedl, že muž zemřel při zářijovém americkém náletu na syrské město Rakka, které je baštou islamistů. V prohlášení Islámského státu, které bylo zveřejněné na internetu, radikálové vzdávají hold Vaílu Ádilu Hasanu Salmánu Fajádovi, který byl znám rovněž jako abú Muhammad Furkán. V prohlášení není uvedeno, kde či jak islamistický velitel zemřel.
 
Státy na jihovýchodě Spojených států se vzpamatovávají z úderu hurikánu Matthew, který zde o uplynulém víkendu zabil nejméně 23 lidí a způsobil rozsáhlé záplavy pobřežních oblastí. Nejtragičtější bilanci hlásí Severní Karolína, kde zahynulo deset lidí. První odhady ukazují na škody ve výši až šest miliard dolarů. Statisíce lidí zůstávají bez dodávek elektrické energie. Americký prezident Barack Obama varoval, že nebezpečí záplav způsobených Matthewem stále nepominulo. To je příklad především Severní Karolíny, kde podle Federální agentury pro řešení krizových situací riziko potrvá ještě několik dnů.
 
 
Zdroj: Zet
BBC: USA se vzpamatovávají z úderu hurikánu Matthew; IS potvrdil smrt vysokého představitele Foto: Orlando Sentinel/TNS/ABACA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.