BBC: Turecký premiér odstupuje ze své funkce; v ruinách Palmýry vystoupí ruský dirigent

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že turecký premiér Ahmet Davutoglu končí ve své funkci. Důvodem jsou spory s tamním prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. BBC si dále všímá toho, že v troskách starověké syrské Palmýry vystoupí ve čtvrtek významný ruský dirigent Valery Gergiev.

Turecká média informují o tom, že tamní premiér Ahmet Davutoglu končí ve své funkci. Davutoglu se tak nebude ucházet o místo předsedy vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje. K tomu má dojít v rámci mimořádného sjezdu 22. května. Důvodem samotného odstoupení jsou podle sdělovacích prostředků rozpory s tamním prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Davutoglu nesouhlasí s jeho autoritářským vládnutím.

 

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová řekla BBC, že se stala nevinnou obětí a bude bojovat o prokázání své neviny. Uvedla také, že bude usilovně bojovat o návrat do vlády. Roussefová čelí obvinění z toho, že měla znemožnit vyšetřování největší korupční kauzy v zemi. Senát rozhodne o tom, zdali příští týden zahájí proces obvinění z velezrady. Pokud se tak stane, tak současné prezidentce bude pozastavena její činnost po dobu 180 dnů.

 

Ruská média uvedla, ze v troskách starověké Palmýry v Sýrii vystoupí ve čtvrtek významný ruský dirigent Valery Gergiev. Ten v prezidentských volbách v roce 2012 podpořil současnou hlavu státu Vladimira Putina. Televize Rossiya 24 uvádí, že vystoupení proběhne v tamním římském divadle. Koncert bude rovněž vysílat ruská televize později ve čtvrtek.

 

Zimbabwe je připraveno vytisknout svoji vlastní verzi amerického dolaru. Důvodem je vyrovnání nedostatku hotovosti v zemi. Guvernér tamní centrální banky John Mangudya řekl, že novou hotovost bude jistit 200 milionů dolarů v Africké Exportní-Importní bance. Speciálně navržené dvou, pěti, deseti a dvaceti dolarové bankovky budou mít stejnou hodnotu jako americké dolary.

 

V syrském městě Aleppo vstoupilo v platnost částečné příměří. Někteří tamní obyvatelé se již odvážili vstoupit do ulic. Stalo se tak poté, co brzy ráno začalo platit 48hodinový klid zbraní. Státní média uvedla, že během noci zemřel důsledkem ostřelování povstalců jeden člověk. Boje v Aleppu ohrožují celonárodní křehké příměří uzavřené v Ženevě. Během posledních dvou týdnů zemřelo téměř 300 lidí. Stalo se tak kvůli bojům mezi provládními silami a opozicí.

 

Nejvyšší soud v Bangladéši odsoudil vůdce největší tamní islamistické strany Motiura Rahmana Nizamiho za válečné zločiny. Soud jej usvědčil z genocidy, znásilnění a mučení. Stalo se tak poté, co se Nizami proti dřívějšímu verdiktu odvolal. Jeho strana po vynesení rozsudku svolává na neděli celonárodní protesty. V celé zemi kvůli tomu došlo k posílení bezpečnosti. Nizamiho může před trestem smrti zachránit pouze prezidentská milost.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Turecký premiér odstupuje ze své funkce; v ruinách Palmýry vystoupí ruský dirigent Foto: photo story / Shutterstock.com: Ahmet Davutoglu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.