BBC: Trump urazil matku zesnulého vojáka; dopadení strůjce masivních online podvodů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump urazil matku amerického zesnulého vojáka s muslimským vyznáním. BBC si dále všímá toho, že v Nigérii došlo k zatčení muže, který měl světově na svědomí tisíce online podvodů.

Tureckým speciálním jednotkám se podařilo dopadnout 11 vojáků, kteří se pokoušeli při nepovedeném červencovém převratu zajmout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten byl ve chvíli, co se jej pučisté snažili unést na dovolené v letovisku Marmaris. Desítky tisíc lidí už byli v Turecku zadrženi ve spojitosti s pokusem o převrat. Někteří z nich přišli o práci. Jde přitom o lidi, kteří zastávali pozice v armádě, soudnictví, státní správě nebo školství.

 

Na severu Sýrie povstalci sestřelili ruský vrtulník Mi-8. Informaci uvedla ruská armáda. Na palubě transportního vrtulníku bylo pět osob. Zatím není jasné, co se s nimi stalo. Vrtulník se podle ruské tiskové agentury Interfax vracel z Aleppa, kde poskytoval humanitární pomoc. Na palubě byli tři členové posádky a dva vojáci. Není zřejmé, jaká skupina je za útok zodpovědná.

 

Bojovníci afghánského radikálního hnutí Taliban v noci zaútočili na komplex budov v hlavním městě Kábulu. V něm jsou přitom ubytováni zaměstnanci zahraničních firem. Do komplexu vjel podle svědků nákladní automobil naložený výbušninami. Městem se rozlehl obrovský výbuch. Do komplexu poté vběhli dva ozbrojenci, kteří zemřeli při přestřelce s policií. O život přišel jeden z policistů. Další tři policisté byli zraněni. Nikomu ze zahraničních pracovníků se nich nestalo.

 

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vzbudil pozornost tamní společnosti, když urazil matku amerického vojáka, který zemřel při bombovém útoku v Iráku v roce 2004. Manžel Ghazely Khanové kritizoval během sjezdu demokratů Trumpův negativní postoj k muslimům. Trump na adresu ženy řekl, že má nejspíše zakázáno veřejně mluvit, protože po boku svého manžela jen stála a nic neříkala. Kritika nezůstala pouze u demokratických politiků. Negativně se k těmto slovům postavili i někteří republikáni.

 

V Nigérii došlo k zatčení čtyřicetiletého muže, který měl globálně na svědomí tisíce online podvodů. K dopadení člověka, který si říkal Mike, došlo ve městě Port Harcourt. Interpol uvedl, že zajatý muž stál v čele čtyřiceti členné zločinecké organizace, která podvedla lidi o více než 60 milionů dolarů. Jeho činnost zahrnovala používání škodlivého malwaru, pomocí něhož získal kontrolu nad počítačem oběti. Dále rozesílal podvodné maily, pomocí niž se snažil vylákat z lidí peníze. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Trump urazil matku zesnulého vojáka; dopadení strůjce masivních online podvodů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.