BBC: Trump připomněl skandál Billa Clintona; Sanchez věnuje peníze za Nobelovu cenu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump připomněl v rámci druhé televizní debaty sexuální skandál bývalého prezidenta Billa Clintona. Krátce před debatou se objevil po boku několika žen, které uvedly, že je Clinton sexuálně napadl. BBC si dále všímá toho, že kolumbijský prezident Juan Manuel Sanchez věnuje peníze, které dostal za Nobelovu cenu míru, obětem konfliktu s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC).

Kandidáti na amerického prezidenta Donald Trump a Hillary Clintonová se v neděli večer místního času střetli v druhé televizní debatě plné ostrých osobních výpadů. Donald Trump během ní v reakci na video zveřejněné minulý týden prohlásil, že nikdy nedovoleně neosahával ženy, a slíbil, že pokud se stane prezidentem, nechá svou sokyni stíhat, protože by podle něj měla sedět ve vězení. Clintonová jako ministryně zahraničí používala soukromý e-mail. Clintonová zopakovala, že to byla chyba a už by to znovu neudělala. Trump v debatě také připomněl sexuální skandál Billa Clintona. Krátce před debatou šokoval média tím, že se před novináři objevil po boku několika žen, které uvedly, že je Bill Clinton sexuálně napadl. Americké prezidentské volby se budou konat už za necelý měsíc, a to v úterý 8. listopadu.
 
Tisíce Jemenců protestovalo v ulicích hlavního města Saná proti náletu, při kterém v sobotu zahynulo přes 140 lidí. Demonstranti se shromáždili před centrálou OSN v zemi a požadovali mezinárodní vyšetřování leteckého úderu, z něhož je podezíraná arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Raketa vypálená z letadla zasáhla a zničila budovu, v níž se právě konal pohřeb otce ministra vnitra. Arabská koalice však uvedla, že žádný letecký útok na shromáždění v Saná nepodnikla. Konflikt v Jemenu začal v březnu roku 2014, kdy šíitští povstalci s podporou Íránu obsadili metropoli Saná a začali zabírat další území na západě a jihu země. Loni v březnu do konfliktu vstoupila arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Hájí zájmy jemenské vlády, která se na určitý čas uchýlila do exilu v Rijádu a loni se vrátila do Adenu na jihu země.
 
Kolumbijský prezident Juan Manuel Sanchez, který dostal Nobelovu cenu míru, věnuje peníze spojené s cenou na pomoc obětem konfliktu s uprchlíky z Revolučních ozbrojených gard Kolumbie. Právě za uzavření mírové dohody s povstalci z FARC byl Sanchez oceněn výborem pro Nobelovu cenu. Uzavření mírové dohody má ukončit 52 let starý konflikt v Kolumbii. Několik dní po jejím uzavření jej ovšem Kolumbijci v referendu odmítli. Dohodu kritizují její odpůrci za přílišné ústupky pro levicové povstalce. Problematické je podle nich především to, že členové FARCu mají uniknout běžným trestům za zločiny včetně zabíjení nebo únosů. Zbývajících asi sedm tisíc ozbrojenců FARCu se zavázalo složit zbraně či ukončit drogový byznys. Výměnou za to se mají postupně začlenit do společnosti a vytvořit politickou stranu. 
 
Thajský královský palác oznámil, že zdraví krále Bhumibola „není stabilní“. Osmaosmdesátiletý thajský král, který je po 70 letech vládnutí nejdéle vládnoucím světovým monarchou, je v nemocnici. Král je zároveň vnímán jako sjednocující prvek na thajské rozdělené politické scéně. Na veřejnosti král nebyl viděn několik měsíců a většinu z posledního roku strávil v nemocnici v souvislosti s různými zdravotními problémy.
 
Ve věku 90 let zemřel v sobotu v Krakově slavný polský filmový režisér a dramatik Andrzej Wajda. Wajda patřil k nejvýznamnějším představitelům polské filmové školy a během své šedesátileté filmové kariéry natočil přes 40 filmů. Je držitelem řady ocenění, včetně prestižního Oscara, kterého získal v roce 2000 za celoživotní dílo. Příběh vlastního otce byl pro Wajdu inspirací k natočení snímku Katyň o masakru polských vojáků i civilistů, který provedla sovětská tajná policie v roce 1940. I jeho další filmy reflektovaly válku a později komunistický režim v Polsku.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Trump připomněl skandál Billa Clintona; Sanchez věnuje peníze za Nobelovu cenu Foto: Marco Aprile / Shutterstock.com: Kolumbijský prezident Juan Manuel Sanchez

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.