BBC: Technologičtí giganti reagují na únik informací ze CIA

Několik technologických společností včetně amerického Applu se dnes vyjádřilo k rozsáhlému úniku dat americké zpravodajské služby CIA. Podle BBC World Service vydala nejpodrobnější prohlášení americká společnost Apple. Ta uvedla, že již řeší některé zranitelnosti systému.

Několik technologických firem učinilo první reakce v souvislosti s únikem citlivých informací americké zpravodajské služby CIA.  Publikované dokumenty obsahují i informace o tom, že tajná služba byla schopna přes chytré telefony a televize odposlouchávat uživatele. Nejpodrobnější prohlášení zveřejnila společnost Apple. Ta uvedla, že již řeší některé zranitelnosti systému.

Americká firma nicméně oznámila, že technologie zabudovaná v současných iPhonech představuje nejlepší opatření pro zabezpečení dat, které je uživatelům dostupné. Apple pak neustále pracuje na opatřeních, aby tomu tak bylo i nadále. Mezery v systému, které se vyskytují v dosud uniklých dokumentech, zacelila podle Applu nejnovější verze operačního systému iOS. I přes to bude firma podle svých slov pracovat na tom, aby odstranila nově zjištěné zranitelnosti.

Stručnější informace vyjádřily rovněž společnosti, jako je Samsung, Microsoft nebo Google.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Radikálové z Islámského státu (IS) převlečení za doktory zaútočili na největší vojenskou nemocnici v Kábulu. Afghánské ministerstvo obrany uvedlo, že na místě dochází k přestřelce. Mezi oběťmi figurují nejméně tři lidé. Na střeše nemocnice Sardar Daud přistálo afghánské komando, které nyní bojuje proti ozbrojencům. Odpovědnost za útok dříve odmítla radikální organizace Tálibán. Afghánský prezident Shraf Ghani řekl, že útok na nemocnici se čtyřmi stovkami lůžek „pošlapal všechny lidské hodnoty“.

 

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel jednal ve středu v Berlíně se svým tureckým protějškem Mevütem Çavuşoğlem. Gabriel zdůraznil své přání vrátit se k „přátelským vztahům“. Stalo se tak poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Německo z nacistických praktik, když zakazuje tureckým představitelům vystupovat na německé půdě. Německá kancléřka Angela Merkelová toto přirovnání označila za nepřípustné, to dnes zopakoval i Gabriel. Çavuşoğlu zopakoval nacistické přirovnání v rámci své návštěvy Hamburku, kde hledal podporu u 1,4 milionu tureckých voličů žijících v Německu.

 

Syn zavražděného Kim Čong-nama zveřejnil video, na němž uvádí, že jeho otec byl zavražděn před několika dny. Kim Han-sol dále říká, že je aktuálně se svojí matkou a sestrou. Identitu přitom dokazuje svým severokorejským diplomatickým pasem. Krátce poté bylo video cenzurováno. Není jasné, kde a kdy bylo video pořízeno. Jde o první veřejný komentář rodinného příslušníka zavražděného bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Identitu muže na videu potvrdila i jihokorejská zpravodajská služba. K vraždě Kim Čong-nama došlo na letišti hlavního malajského města Kuala Lumpur pomocí nervové látky VX.

 

Lavina ve francouzském lyžařském středisku Valfrejus zabila nizozemského turistu. Další dva Holanďané se pohřešují. Informaci uvedla tamní policie. Lavina zasáhla středisko v úterý. Tento alpský lyžařský areál se nachází v jihovýchodní Francii v těsné blízkosti s italskými hranicemi. Všichni tři muži byli ve věku mezi 20 až 25 lety.

 

 

Zdroj: BBC

 

BBC: Technologičtí giganti reagují na únik informací ze CIA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.