BBC: Syrská vláda likviduje ve velkém zadržené vězně; nepokoje v Hongkongu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že syrská vláda likviduje ve velkém zadržené vězně. Rada pro lidská práva Organizace spojených národů (OSN) uvedla, že vězni jsou mučení, ubiti nebo zahynou z nedostatku vody, jídla nebo léků. Syrský režim se tak dopouští válečných zločinů. BBC si dále všímá nepokojů v Hongkongu, ke kterým došlo mezi policií a skupinami místních obyvatel. Policie totiž v jedné z čtvrti města uzavřela stánky s jídlem, které neměly povolení úřadu.

Syrská vláda ve velkém likviduje zadržené vězně. Uvedli to zástupci zvláštní vyšetřovací komise pro Sýrii při Radě pro lidská práva Organizace spojených národů, podle kterých zahynuly ve věznicích režimu prezidenta Bašára Asada, ale i v zajateckých táborech různých radikálních skupin tisíce lidí. Na vězních, kteří jsou mučeni, ubiti nebo zahynou z nedostatku vody, jídla a léků, jsou podle zprávy páchány válečné zločiny. Fakta pocházejí z výpovědí stovek svědků a zdrojů v utajení od roku 2011, kdy v zemi začaly protivládní protesty. Občanská válka v Sýrii si zatím vyžádala na 250 000 lidských životů.
 
Americký stát New Hampshire si dnes zvolí v primárkách demokratické i republikánské kandidáty na post amerického prezidenta. Na straně republikánů patří k favoritům Donald Trump, podpora dalších kandidátů včetně Marka Rubia, Jeba Bushe a Teda Cruze se pohybuje mezi 12 a 14 procenty.  O přízeň voličů v táboře demokratů se bude ucházet senátor Bernie Sanders a Hillary Clintonová, přičemž průzkumy naznačují Sandersův náskok v popularitě. Bývalá první dáma těsně zvítězila v posledních demokratických primárkách v Iowě.
 
V ulicích Hongkongu došlo v noci k potyčkám mezi policií a skupinami místních obyvatel poté, co policie v jedné z čtvrtí města uzavřela stánky s jídlem, které neměly povolení úřadů. Naštvaní lidé házeli na policisty cihly, policie proti nim zakročila pepřovým sprejem a vystřelila do vzduchu varovné výstřely. Přes 40 lidí bylo zraněno, policie zadržela nejméně 23 osob. Jde o největší nepokoje v Hongkongu od rozsáhlých prodemokratických demonstrací v roce 2014.
 
Vdova po bývalém důležitém vůdci Islámského státu byla obžalována z účasti na vraždě Američanky Kaly Muellerové, kterou islamisté v Sýrii drželi od roku 2013 jako rukojmí. Obžalovaná pětadvacetiletá žena, která věznila zadržovanou Američanku a umožnila její znásilňování, je nyní v rukou iráckých úřadů. Muellerová vycestovala na Blízký východ v roce 2012 jako humanitární pracovnice, později byla v syrském Aleppu unesena a minulý rok zemřela.
 
Satelit, který o víkendu vynesla severokorejská raketa, je na svém místě na oběžné dráze. Podle jihokorejských úřadů však není jasné, zda je funkční. Naopak Pchjongjang celou akci označil za úspěch. Odpálení rakety dlouhého doletu tvrdě odsoudila Rada bezpečnosti OSN na svém mimořádném nedělním zasedání. Dodala, že v nejbližší době přijme rezoluci zavádějící nové sankce. Podle Pchjongjangu jde o satelit pro pozorování Země, Západ a další země to ale považují za zastírací manévr pro test zakázané balistické technologie.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Syrská vláda likviduje ve velkém zadržené vězně; nepokoje v Hongkongu Foto: ČTK/AP/Vincent Yu: Nepokoje v Hongkongu

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.