BBC: Středoamerické země se spojují v boji proti gangům; Kanada chce zlepšit vztahy s Kubou

Rozhlasové vysílání BBC World Service si všímá, že El Salvador, Guatemala a Honduras se spojují v boji proti tamním gangům. Tyto středoamerické země zakládají společné jednotky, ve kterých spojí síly armáda, policie, zpravodajské služby a hraniční kontrola. BBC dále informuje o návštěvě kanadského premiéra Justina Trudeaua na Kubě. Snaží se zde zlepšit obchodní a investiční vztahy obou zemí, a to především v cestovním ruchu. 

Syrský prezident Bašár al-Asad doufá, že se nově zvolený americký prezident Donald Trump stane přirozeným spojencem Sýrie. Trump při svých předvolebních vystoupeních přislíbil tažení proti terorismu a zničení takzvaného Islámského státu. Kritizoval zároveň dosavadní americkou politiku zbrojení dalších povstaleckých skupin. Podle syrského prezidenta není jisté, zda Trump svoje předvolební sliby naplní. Pokud by tomu tak bylo, staly by se podle jeho názoru Spojené státy přirozeným spojencem Sýrie, podobně jako Rusko či Írán. Občanská válka v Sýrii začala v roce 2011 a vyžádala si již přes tři sta tisíc lidských životů.

 

Indonéská policie oficiálně uvedla, že guvernér Jakarty je podezřelý z rouhání. Ve městě na začátku listopadu protestovalo asi sto tisíc muslimů, kteří žádali jeho stíhání. Guvernér je křesťan a zároveň je jako první v této funkci čínského původu. Většina obyvatel v Indonésii jsou muslimové. Guvernér měl urazit korán v průběhu své předvolební kampaně.

 

Tři středoamerické země zakládají společné jednotky, které mají bojovat proti gangům v oblasti. Spojí v nich síly armáda, policie, zpravodajské služby a hraniční kontrola. El Salvador, Guatemala a Honduras společné jednotky zavádějí kvůli rostoucí kriminalitě gangů. Tento region má jeden z nejvyšších výskytů vražd na světě. Mnoho lidí z nebezpečných míst prchá. Za kritickou situací podle odborníků stojí především chudoba v oblasti.

 

BBC uveřejnilo detaily k největšímu rozšiřování zpravodajství od čtyřicátých let. Nově bude zařazeno jedenáct jazyků, především asijských a afrických. Zpravodajství se bude znovu soustředit i na Rusko, dostupné bude také na Korejském polooostrově. Nové zpravodajství by mělo být k dispozici od roku 2017. Rozšíření zpravodajství umožnily dodatečné finanční prostředky, které stanici loni přislíbila britská vláda.

 

Kanadský premiér Justin Trudeau je na návštěvě Kuby. Snaží se zde zlepšit obchodní a investiční vztahy obou zemí, a to především v cestovním ruchu. Kuba v poslední době zažila obrat ve vztazích se Spojenými státy americkými. Je sporné, zda bude tento vývoj pokračovat i po zvolení Donalda Trumpa.

 

K Novému Zélandu míří australské, kanadské a americké válečné lodě, aby zde pomohly s evakuací po silném zemětřesení. Zemětřesení zasáhlo území v pondělí. Následovalo mnoho dalších otřesů.

 

Podle rozsáhlé studie provedené na téměř dvaceti milionech lidí se problematika vysokého krevního tlaku neomezuje již jen na rozvinuté země. Naopak země s vysokými příjmy vykazují pokles počtu lidí s vysokým krevním tlakem. V chudších zemích se situace zhoršuje. Za posledních čtyřicet let se počet osob s vysokým krevním tlakem podle studie téměř zdvojnásobil.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Středoamerické země se spojují v boji proti gangům; Kanada chce zlepšit vztahy s Kubou Foto: ČTK/AP/LUIS ROMERO

reklama

Další články

  1. Škodu Kodiaq si už objednalo přes tisíc Čechů

    Byznys ·

    Zhruba měsíc po zahájení předprodeje si nové velké SUV Škody Auto pod názvem Kodiaq závazně objednalo více než jeden tisíc Čechů. Ti přitom ještě neměli možnost si vůz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.