reklama

BBC: Pracovní reformy ve Francii ohrožují fotbalové Euro; znepokojení nad popravami Hamasu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že pracovní reformy ve Francii ohrožují fotbalové Euro. Důvodem jsou plánované stávky zaměstnanců ropných rafinerií, jaderných elektráren, přístavů a dopravy. BBC si dále všímá Organizace spojených národů a jejího znepokojení nad plánovanými popravami v pásmu Gazy palestinské organizace Hamas.

Mohlo by vás zajímat

Pracovní reformy ve Francii ohrožují fotbalové Euro. Země se momentálně chystá na další výpadky dodávek energie, kvůli ohlášeným stávkám pracovníků ropných rafinérií, jaderných elektráren, přístavů i dopravu. Kvůli nespokojenosti a silnému tlaku ze strany obyvatel Francie už předseda vlády Manuel Valls prohlásil, že pracovní reformy mohou být ještě upraveny. V zemi momentálně sílí panika, motoristé nakupují zásoby pohonných hmot a pokud Francie problém urychleně nezačne řešit, je v ohrožení i fotbalové mistrovství Evropy, které začíná už za 14 dní.

 

Cena ropy letos poprvé překonala hodnotu padesáti dolarů za barel. Důvodem je narušení dodávek ropy a zvýšení celosvětové poptávky. Ropa se díky tomu zotavuje a začíná stoupat její cena. Růst následoval poté, co Spojené státy americké oznámily stav zásob ropy. Ty se snížily především kvůli přerušení dodávek z Kanady, kterou ochromily lesní požáry. Cena ropy Brent stoupla o 80 procent.

 

Australský ministr dopravy Darren Chester řekl, že je v jeho zájmu vyšetření případné spojitosti nalezených kusů letadla se ztraceným letem MH370 malajsijských aerolinií. Chester uvedl, že k nálezu dvou úlomků došlo na ostrově Mauricius. Třetí úlomek se pak objevil na pláži v Mosambiku. Očekává se, že úlomky budou poslány do Austrálie, kde je přezkoumají odborníci. Letadlo s 239 cestujícími na palubě zmizelo v březnu roku 2014 během letu z hlavního města Malajsie Kuala Lumpur do čínského Pekingu.

 

Organizace spojených národů (OSN) vyjádřila znepokojení nad oznámením palestinské islamistické organizace Hamas ohledně plánovaných trestů smrti v Gaze. Vyslanec OSN Nickolay Mladenov pro mírový proces na Blízkém východě řekl, že vážně pochybuje o spravedlivých procesech v rámci tamních soudů. Mladenov také vyjádřil znepokojení nad popravami, které mají být provedeny na veřejnosti. Podle BBC proběhlo od roku 2007 v Gaze 67 poprav.

 

Japonský premiér Šinzó Abe zahájil summit velkých světových ekonomik G7 v Japonsku návštěvou šintoistické svatyně. Ta přitom symbolizuje japonský nacionalismus. Podle Abeho může návštěva přiučit funkcionáře v porozumění spirituality japonského lidu. Prezidenti a premiéři sedmi plánů se zaměří na témata ohledně boje proti terorismu a čínské agresivní politiky spojené se vzrůstajícími nároky Číny v oblastech Jihočínského moře.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Pracovní reformy ve Francii ohrožují fotbalové Euro; znepokojení nad popravami Hamasu Foto: Alexandre Rotenberg / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.