BBC: Počet cukrovkářů rok od roku roste; Cameron odmítá spojitost s Panama Papers

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před tím, že počet lidí s cukrovkou byl v roce 2014 oproti roku 1980 čtyřnásobný. Nárůst na 422 milionů nemocných je spojený především se špatným životním stylem. BBC si dále všímá toho, že britský premiér David Cameron odmítá obvinění z toho, že jeho rodina má uložené peníze v daňových rájích.

Svět čelí nepolevujícímu růstu diabetu. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje na to, že počet lidí postižených cukrovkou vzrostl v roce 2014 oproti roku 1980 čtyřnásobně na 422 milionů lidí. Vysoké hladiny cukru v krvi jsou přitom největším vrahem. Ročně zabijí na celém světě 3,7 milionu lidí. Pokud nedojde k nastavení drastických opatření, tak se čísla budou stále zvyšovat. Zpráva WHO si všímá jak diabetu prvního, tak druhého typu. Nárůst je ale citelný především u typu dvě, který je úzce spojený se špatným životním stylem.

 

Britský předseda vlády David Cameron řekl, že jeho žena a děti nečerpají prospěch z uložených peněz v daňových rájích. Stalo se tak poté, co jeho rodina byla obviněna z toho, že figuruje v uniklých dokumentech Panama Papers. Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn vyzval Camerona, aby uvedl věci na pravou míru a zveřejnil svá daňová přiznání. Obvinění se dotýká investičního fondu, který zřídil Cameronův zesnulý otec Ian.

 

Evropská komise představí možné reformy, které mají členským státům Evropské unie pomoci zvládnout žádosti o azyl v aktuálně probíhající migrační krizi. Krok má být částečnou reakcí na problémy související s velkým počtem imigrantů ze Středního Východu a Afriky, s nimiž se musí vypořádávat Řecko nebo Itálie. Podle pravidel by měli uprchlíci požádat o azyl v zemi, do které dorazí. Takzvaný Dublinský systém se ale ukázal být neefektivní ve chvíli, když německá kancléřka Angela Merkelová otevřela loni v srpnu dveře syrským uprchlíkům.

 

Nizozemci rozhodují v referendu o budoucnosti asociační dohody s Ukrajinou. Referendum umožnila internetová petice uvolněná euroskeptickými aktivisty, která si získala okolo 450 tisíců podpisů. Nizozemský parlament ratifikoval dohody mezi Evropskou unií a výsledek hlasování tak není závazný. Hlasování je ovšem vnímáno jako test veřejného mínění vůči samotné EU.

 

Bývalý ministr financí Jihoafrické republiky Trevor Manuel vyzval tamního prezidenta Jacoba Zumu k rezignaci. Stalo se tak poté, co nejvyšší soud v zemi rozhodl minulý týden o tom, že Zuma porušil ústavu. Dopustil se toho tím, že na zaplacení modernizace svého domu vynaložil vládní peníze. Manuel řekl, že Zuma porušil klíčovou přísahu, kterou složil jako hlava státu. Bývalý ministr financí se domnívá, že je v zájmu společnosti, aby prezident skutečně odstoupil.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

BBC: Počet cukrovkářů rok od roku roste; Cameron odmítá spojitost s Panama Papers Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Britský premiér David Cameron

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.