BBC: Pákistánský ministr ustál obvinění kolem kauzy Panama Papers

Pákistánský nejvyšší soud rozhodl o tom, že neexistují dostatečné důkazy o korupci, které by umožnily sesazení tamního premiéra Naváze Šarífa. Nejvyšší soud namísto toho nařídil další vyšetřování převodů peněz. K vyšetřování obchodních vztahů rodiny pákistánského předsedy vlády došlo poté, co jeho tři děti byly v roce 2015 spojovány s offshorovými účty uniklých dokumentů Panama Papers. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf, který čelí podezření z korupce, může zůstat ve své funkci. Rozhodl o tom nejvyšší soud s tím, že neexistují dostatečné důkazy o korupci. Nejvyšší soud namísto toho nařídil další vyšetřování případu, který se týká takzvaných Panama Papers.

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která daným osobám pomáhala peníze ukrývat, je zmíněna Šarífova dcera a dva jeho synové. Premiér i jeho rodina veškerá obvinění popřeli a tvrdí, že bohatství získali legálně. Žaloby navíc označily za politicky motivované.

Dnešní verdikt nejvyššího soudu byl napjatě očekáván. Kolem soudu bylo nasazeno kolem 1500 policistů. Demonstranti před soudem vyzývali Šarífa k odstoupení.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson  obvinil Írán ze „znepokojujícího pokračování provokací“. Úmyslem Íránu je přitom podle slov amerického státníka destabilizovat Blízký východ a podkopat zájmy USA v tomto regionu. Tillerson rovněž uvedl, že nekontrolovaný Írán má potenciál postupovat stejnou cestou jako Severní Korea. Americký prezident Donald Trump již dříve nařídil revizi jaderné dohody s Íránem. USA  i přesto připouštějí, že Teherán dodržuje dohodu, k jejíž uzavření došlo v roce 2015. Írán se prozatím nevyjádřil k nejnovějšímu vývoji. V minulosti ovšem opakovaně popíral obvinění Západu, že by se pokoušel vyvíjet jaderné zbraně.

  

Houslista Ameen Mukdad odehrál první veřejné vystoupení od chvíle, kdy před třemi lety získal Islámský stát nadvládu nad iráckým Mosulem. Osmadvacetiletý Mukdad hrál tajně ve svém domově do té doby, než mu radikálové zabrali jeho hudební nástroje. Své představení si po dlouhé odmlce odbyl na místě, které uctívají jak muslimové, tak i křesťané. V době, kdy byli militanté vytlačení z východního Mosulu, tak odcestoval do Bagdádu. Ve středu se ovšem do města navrátil. Irácká armáda dostala během šesti měsíců trvající ofenzívy velké části města opětovně pod svoji kontrolu. Představení se zúčastnilo pouhých dvacet lidí. Doprovázely jej výbuchy a střelba ze západu města.

 

Dva nejznámější představitelé opozice v Zimbabwe se domluvili na vytvoření aliance proti dlouhodobému prezidentovi Robertu Mugabemu. Dlouholetý kritik Morgan Tsvangiraie a bývalý místopředseda vlády Joice Mujuru přislíbili, že spolu naváží spolupráci v prezidentských volbách, které se uskuteční v příštím roce. Zatím není jasné, kdo z nich bude kandidovat na prezidenta africké země. Třiadevadesátiletý Mugabe je u moci již od roku 1980, kdy země získala nezávislost od Velké Británie. Mugabe oznámil, že bude usilovat o znovuzvolení.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Pákistánský ministr ustál obvinění kolem kauzy Panama Papers Foto: Naváz ŠARÍF; Zdroj: creativei images / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.