BBC: Panama podpořila politiku „jedné Číny“ a přetrhala vztahy s Tchaj-wanem

Panama rozvázala diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a namísto toho podpořila politiku „jedné Číny“. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service se tak stalo poté, co v uplynulých letech Čína zintenzivnila ekonomické investice směřující do významného ekonomického regionu kolem Panamskému průplavu. 

Panama přetrhala diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a na místo toho navázala přátelství s Čínou. Tamní vláda uznala existenci politiky „jedné Číny“ a považuje tak Tchaj-wan za odtrženou provincii. Trvá tak na tom, že by měla být k zemi prezidenta Si Ťin-pchinga znovu připojena.

V uplynulých letech Čína zintenzivnila ekonomické investice směřující do středoamerické země, která se nachází v ekonomicky významném Panamském průplavu.

Tchajwanské ministerstvo zahraniční vyjádřilo rozhořčení a politování nad rozhodnutím Panamy. Uvedlo, že s Pekingem nebude soutěžit o to, co nazvalo pekingskou diplomatickou peněžní hrou.  

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Moskevský soud odsoudil na 30 dní lídra opozice Alexeje Navalného. K tomuto verdiktu došlo kvůli opakovanému porušení zákona o pořádání shromáždění. Samotné zatčení se odehrálo v pondělí v jeho domě v Moskvě před demonstracemi namířenými proti korupci v Rusku. Protestů se zúčastnily stovky lidí po celé zemi. Místní policie zatýkala podle korespondenta BBC náhodné lidi z davu. Soud v Moskvě oznámil svůj verdikt v pozdějších pondělních hodinách. Svým rozhodnutím odmítl tak požadavky Navalného advokáta na odvolání. Jednačtyřicetiletý disident tuto skutečnost později potvrdil na svém twitteru. Navalnyj se v příštím roce zúčastní kandidatury na ruského prezidenta.

 

Japonská technologická společnost Sony představila v rámci výstavy E3 v americkém Los Angeles řadu nových her pro Playstation VR. Konkrétně jde o soupravu určenou ke hraní virtuálních her. Představila tak hraní dobrodružné hry Skyrim nebo prvního hororového „first-person“ titulu z nemocničního prostředí The Inpatient. Sony rovněž nabídla ve virtuální realitě simulátor rybolovu pro hru Final Fantasy – Monster of the Deep. Tyto novinky ostře kontrastují s představením společností Microsoft na letošním E3.

 

Americký odvolací soud potvrdil pozastavení platnosti dekretu zakazujícího cestování šesti převážně muslimským národům na území Spojených států. Za tímto nařízením si stojí americký prezident Donald Trump. Podle odvolacího soudu zákon porušuje stávající právní předpisy týkající se migrace. Jde o další právní překážku, která se postavila Trumpovi do cesty. Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions řekl, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí, protože výkonný rozkaz prezidenta je jeho zákonnou pravomocí udržet národ v bezpečí. Podle jeho slov nedávné teroristické útoky poukazují na to, že hrozba pro Spojené státy je okamžitá a reálná. Spor se může nakonec dostat až před Nejvyšší soud. 

 

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions bude v úterý vypovídat před senátním výborem pro tajné služby ohledně ruského zásahu v loňských prezidentských volbách. Sessions požádal o to, aby bylo slyšení veřejné. Vypovídání se bude týkat neohlášených setkání amerických politiků s ruskými úředníky a Trumpovým odvoláním ředitele zpravodajské služby FBI Jamese Comeyho. V médiích se minulý týden objevily zprávy, že Sessions oznámil že kvůli napjatým vztahům s Trumpem odstoupí. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Panama podpořila politiku „jedné Číny“ a přetrhala vztahy s Tchaj-wanem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Navalného opět zadržela policie

    Společnost ·

    V Rusku došlo k zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného. Stalo se tak poté, co Navalný vyzval své příznivce k nepovolenému protestnímu pochodu v Moskvě. Lidé tak m…

  2. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

    Byznys ·

    Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.