BBC: Obama zakázal podmořskou těžbu ropy; výbuchy na mexickém trhu s pyrotechnikou

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americký prezident Barack Obama trvale zakázal podmořskou těžbu ropy a plynu ve značné části amerických vod. Krok je vnímán jako snaha ochránit oblast před nástupem Donalda Trumpa, který podporuje těžařský průmysl. BBC si dále všímá série výbuchů, ke kterým došlo v Mexiku na trhu s pyrotechnikou. Exploze si vyžádaly život nejméně 26 lidí.

Série výbuchů na trhu s pyrotechnikou nedaleko hlavního města Mexika připravila o život nejméně 26 lidí. Desítky dalších jsou zraněny. Příčina výbuchů na trhu v San Pablitu zatím není známa. Trh těžce poškodil obdobný incident v roce 2005. Série explozí tehdy zranila desítky osob.

 

Prezident Spojených států amerických Barack Obama krátce před svým odchodem z funkce trvale zakázal podmořskou těžbu ropy a plynu ve značné části amerických vod u severu kontinentu v Severním ledovém a Atlantském oceánu. Tento krok je vnímán jako snaha ochránit oblast před nástupem Donalda Trumpa, který podporuje těžařský průmysl. Obdobné opatření zároveň zavádí i Kanada. Obama ho zdůvodnil tím, že těžba v této oblasti by byla ekonomicky nákladná, regionu by hrozila ropná havárie a obecně by přispěla ke klimatickým změnám.

 

V Německu pokračuje vyšetřování pondělního útoku na vánoční trhy v Berlíně. Zemřelo při něm dvanáct lidí. Takzvané hnutí Islámský stát prohlásilo, že akci provedl jeden z jejích bojovníků. Toto prohlášení zatím není možné ověřit. Vyšetřovatelé propustili jediného podezřelého pro nedostatek důkazů. Naznačili, že je možné, že jeden či více atentátníků jsou stále na útěku. Starosta Berlína vyzval obyvatele města, aby nepropadali panice a nezavírali se doma. Další velká města, jako například Londýn či New York, zavedla zvláštní bezpečnostní opatření.

 

Prezident Gambie v projevu přenášeném státní televizí prohlásil, že neodstoupí ze své funkce. Zároveň odsoudil představitele západoafrických zemí, kteří ho k odchodu tlačí. Uvedl, že nátlakem porušují princip nezasahování do záležitostí jiné země. Yahya Jammeh prohrál prosincové volby. Výsledek původně přijal. Vzápětí ho ale zpochybnil. Nový prezident by měl nastoupit do funkce v půlce ledna.

 

Armáda Spojených států amerických formálně ukončila vojenskou operaci v libyjském pobřežním městě Syrta zaměřenou proti bojovníkům takzvaného hnutí Islámský stát. Operace byla zahájena v srpnu. Měla pomoci místním silám vytlačit bojovníky z města.

 

Španělská policie zadržela pět osob, které jsou podezřelé ze zastavování vlaků nouzovými brzdami. Má se jednat o příslušníky gangu známého jako Staré lišky. Ten se věnuje graffiti. Skupina měla nouzovými brzdami zastavovat vlaky, aby je následně pokreslila. Videa z akcí zveřejňovala na sociálních médiích. Použití nouzové brzdy je nebezpečné a způsobilo přepravním společnostem škody.

 

Tenistka Petra Kvitová podstoupila po úterním loupežném přepadení operaci ruky, ve které drží raketu. Dvojnásobná wimbledonská vítězka uvedla, že je ráda, že útok přežila. Podle mluvčího operace proběhla zdárně. Po několikaměsíční pauze by se měla být schopna vrátit zpět k tenisu.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Obama zakázal podmořskou těžbu ropy; výbuchy na mexickém trhu s pyrotechnikou Foto: ČTK/AP/Jose Luis Tolentino

reklama

Další články

  1. Kuba se dočká internetového připojení

    Společnost ·

    Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

  2. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

    Byznys ·

    Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.