BBC: Největší bezpečnostní operace v Hongkongu za poslední léta; USA vyzbrojí libyjskou vládu

Rozhlasové vysílání BBC World service informuje o tom, že Hongkong zažívá největší bezpečnostní operace v posledních letech. Město má totiž navštívit vysoce postavený čínský politik. BBC si dále všímá toho, že Spojené státy a další světové mocnosti potvrdily, že jsou ochotny vyzbrojit libyjskou vládu, kterou podporuje Organizace spojených národů.

Hongkong zažívá největší bezpečnostní operace v posledních letech, a to před příjezdem vysoce postaveného čínského politika. Kvůli návštěvě Čang Te-ťianga, který má v Pekingu na starosti právě záležitost HongKongu a je třetím nejvýše postaveným čínským politikem, bylo ve městě nasazeno přes 6000 policistů. Čang přijíždí do města v době, kdy vzrůstají obavy ohledně svobod a pravomocí HongKongu a zasahování pekingského režimu do jeho rozhodování.

 

Spojené státy a další světové mocnosti potvrdily, že jsou ochotny vyzbrojit libyjskou vládu, kterou podporuje i OSN, v jejím boji proti organizaci Islámský stát. Americký ministr zahraničí John Kerry to uvedl ve Vídni, kde oznámil, že podpoří Libyi v její snaze dostat výjimku z embarga OSN na dovoz zbraní. Libyjská vláda v dubnu uvedla, že pokud nedojde ke změně politiky, radikálové z Islámského státu mohou ovládnout většinu jejího území. Libye upadla do chaosu od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011, kdy velké oblasti v zemi začaly ovládat stovky milicí, z nichž některé jsou napojeny na Islámský stát. Ten ovládá zejména oblast kolem přístavního města Syrta.

 

Australská vláda dočasně oddálí zavedení daně pro zahraniční návštěvníky, kteří si v Austrálii vydělávají během sezóny díky pracovním vízům. Podle plánu měli takzvaní baťůžkáři začít odvádět přes 30 centů z každého vydělaného dolaru. Proti nové daňové politice se vzbouřili australští farmáři, kteří spoléhají právě na dočasné pracovníky ze zahraničí. Jejich představitelé uvedli, že při vyšší daňové zátěži budou pracovníci ze zahraničí mířit mimo Austrálii třeba na Nový Zéland nebo do Kanady.

 

Mezinárodní literární Man Bookerovu cenu získal román Vegetariánka od jihokorejské autorky Han Kangové. Do angličtiny knihu přeložila Britka Debora Smithová. Podle poroty je román o ženě, která chce údajně odmítnout brutalitu, a proto přestává jíst maso, nezapomenutelně silný a originální. Autorka a její britská překladatelka si rozdělí odměnu v hodnotě 50 000 liber. Do letošní soutěže se přihlásilo 155 autorů, z nichž odborná porota postupně vybrala šest finalistů - kromě Jižní Koreje také z Angoly, Itálie, Turecka, Rakouska a Číny.

 

Do roku 2060 bude žít v oblastech ohrožených katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. Ve své zprávě před tím varovala charitativní organizace Christian Aid. Nejohroženější jsou podle ní města v Indii, Číně a USA. Ve vůbec nejhorší situaci budou podle charity v budoucnu indická města Kalkata a Bombaj. V Asii jsou ale všechna města na prvních osmi příčkách tabulky, kromě Indie leží také v Bangladéši, Číně, Vietnamu či Thajsku. Až na deváté příčce je pak americké Miami.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Největší bezpečnostní operace v Hongkongu za poslední léta; USA vyzbrojí libyjskou vládu Foto: ČTK/ZUMA/Qian Yi: Předseda libyjský vlády Fayez Serraj, americký ministr zahraničí John Kerry, italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni

reklama

Další články

  1. Miliardu lidí budou do roku 2060 ohrožovat záplavy

    Společnost ·

    Do roku 2060 bude obývat oblasti ohrožené největšími katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. S varováním přišla charitativní organizace Christian Aid. Nejvíce ohro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.