BBC: Nejprodávanějším autem ve Švédsku po 50 letech není Volvo

Nejlépe prodávaným vozem ve Švédsku v minulém roce nebylo Volvo, ale Volkswagen Golf. Je to poprvé po více než půl století, co švédský vůz přišel o své prvenství. Golf měl na celkovém počtu nových prodaných aut podíl 5,9 procenta, zatímco Volvo 5,7 procenta.

Naposledy nebylo Volvo na první příčce v prodeji vozů v roce 1962, kdy Volvo předběhl rovněž Volkswagen se svým modelem Beetle. 
Přestože Volvo nyní vlastní čínská firma Zhejian Geely Holding Group, Švédové ho i dále považují za ikonickou švédskou značku. Volvo má stále největší podíl na domácím automobilovém trhu. Více než jedno z pěti aut (21,5 procenta) na švédských silnicích má značku Volvo. Volkswagen má na trhu podíl 15,7 procenta.
Podle švédského automobilového svazu se loni v zemi prodalo rekordních 372.000 nových vozů. Meziročně prodej stoupl o osm procent díky silné ekonomice.
________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Syrské povstalecké skupiny oznámily, že pozastavují přípravy na svou účast na mírových jednáních, která na leden plánují zástupci Ruska a Turecka. Jako důvod povstalci udávají mnoho vážných porušení dosavadního příměří, ze kterých viní syrskou vládu. Nynější příměří vyjednané Tureckem a Ruskem trvá od čtvrtka a na Silvestra ho podpořila Rada bezpečnosti OSN.

 

Nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl oznámení Severní Koreji, podle kterého se tamější totalitní režim blíží k vyvinutí mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout Spojené státy. Trump na svém twitterovém účtu napsal, že k ničemu podobnému ze strany KLDR nedojde. Podle BBC není jasné, zda nově zvolený prezident vyjadřoval pochyby ohledně schopnosti Pchjongjangu vyvinout podobnou zbraň, nebo měl na mysli preventivní akci Spojených států.

 

Turecká policie podnikla několik razií v Istanbulu ve snaze nalézt útočníka, který na silvestrovské diskotéce zastřelil 39 lidí a dalších 70 zranil. Při akci policisté zadrželi 12 lidí. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş mezitím oznámil, že policie získala otisky prstů a základní informace o střelcově vzhledu. K teroristickému útoku se v pondělí přihlásila radikální organizace Islámský stát. Turecká média mezitím citovala policejní zdroje, podle kterých mohl útočník pocházet z Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu.

 

Izraelská policie vyslýchala premiéra Benjamina Netanjahua v souvislosti s obviněním z korupce. Podle vyjádření ministerstva spravedlnosti byl Netanjahu vyslýchán kvůli možnému braní úplatků od podnikatelů. Přesnější vyjádření ministerstvo neposkytlo. K tříhodinovému výslechu došlo v pondělí v Netanjahuově rezidenci. Ministerský předseda uvedl, že je nevinný a média a političtí rivalové by se prý měli zdržet oslav.

 

Španělská policie zadržela o víkendu dvě osoby marocké národnosti, které se snažily do španělské severoafrické enklávy v Ceutě vpašovat uprchlíky. Policie v pondělí zastavila auto, kde byla jedna osoba nacpaná v přístrojové desce, a druhá ve vyprázdněném sedadle, V dalším případě policie zadržela ženu, která měla v kufru nacpaného mladého Afričana.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Nejprodávanějším autem ve Švédsku po 50 letech není Volvo Foto: Hadrian / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

    Byznys ·

    Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

  2. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

    Společnost ·

    První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.