BBC: Čína instalovala v Jihočínském moři rakety; syrská vláda musí povolit humanitární pomoc

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Čína pravděpodobně umístila na sporný ostrov v Jihočínském moři rakety země-vzduch. Na civilních satelitních snímcích jsou vidět odpalovací zařízení a systém radarů. BBC si dále všímá prohlášení Organizace spojených národů, podle kterého má syrská vláda povinnost povolit dopravu humanitární pomoci do všech postižených oblastí.

Americký prezident Barack Obama apeloval na senát, aby reagoval na jeho nominaci na obsazení postu soudce Nejvyššího soudu, který se uvolnil po víkendové smrti Antonina Scalia. Senát kontrolují republikáni. Senátoři mají v plánu rozhodnutí zbrzdit do doby, než příští rok prezidentské křeslo převezme nový kandidát. V současné chvíli je soud složen ze stejného počtu republikánských a demokratických soudců. Neobsazený post je tedy zásadní pro rozložení sil.

 

Podle Organizace spojených národů má syrská vláda povinnost povolit dopravu humanitární pomoci do všech postižených oblastí. Vláda zatím schválila přístup do sedmi oblastí. Konvoje by se měly vydat na cestu v co nejkratší době.

 

Papež František na své návštěvě Mexika vyzval mladé lidi, aby zavrhli kriminalitu  a odvážili se snít. Publikum ve státě Michoacán, které zaplnilo fotbalový stadion, označil za bohatství země. Tento stát patří mezi nejvíce zasažené drogovou válkou. Za posledních deset let zde v souvislosti s drogovou kriminalitou přišlo o život nebo zmizelo přes sto tisíc lidí.

 

Čína zřejmě na sporný ostrov v Jihočínském moři umístila rakety země-vzduch. Na civilních satelitních snímcích jsou vidět odpalovací zařízení a systém radarů. Ostrov si nárokuje Tchaj-wan a Vietnam. Tchaj-wan umístění raket potvrdil. Pokud se jedná o pravdivé informace, tak se situace v oblasti silně vyhrotí. Ačkoli jsou ostrovy z velké části neobydlené, může se zde nacházet nerostné bohatství. Sporná oblast je také významná pro lodní dopravu a rybolov.

 

Poprvé od teroristických útoků v Paříži opět vystoupila hudební skupina Eagles of Death Metal. Koncert této kalifornské skupiny byl jedním z míst, kde třináctého listopadu zaútočili teroristé. Zabili zde téměř devadesát lidí. Celkem při pařížských útocích zemřelo sto třicet osob.

 

Soudce v americké Kalifornii nařídil společnosti Applé, aby pomohla vyšetřovatelům získat údaje z telefonu jednoho z útočníků ze San Bernardina. Při útoku tam loni v prosinci zemřelo čtrnáct lidí. Společnost  se v minulosti bránila poskytování součinnosti při pokusech prolomit zabezpečení dat ze svých telefonů s tím, že by to narušilo důvěru zákazníků.

 

Kanadská vláda potvrdila, že počet zmizelých nebo zavražděných domorodých žen může být vyšší, než se původně odhadovalo. Doposud se hovořilo o dvanácti stech ženách. Podle upravených odhadů by se mohlo jednat až o čtyři tisíce. Kanadské úřady v prosinci loňského roku obvinily jednoho muže z vraždy domorodé dívky. Případ vyvolal vlnu nevole po celé zemi. Kanadský premiér následně přislíbil, že vláda situaci prošetří.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Čína instalovala v Jihočínském moři rakety; syrská vláda musí povolit humanitární pomoc Foto: fpolat69 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.