BBC: Mosulský sebevražedný útočník IS je bývalým vězněm z Guantánama

Britský bojovník takzvaného hnutí Islámský stát, který zemřel při sebevražedném útoku v Mosulu, je bývalým vězněm ze základny Guantánamo. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Na základně strávil dva roky.

Sebevražedný atentátník, který před dvěma dny zaútočil na irácké jednotky v Tal Gaysum, jihozápadně od Mosulu, byl podle BBC bojovník Islámského státu původem z Velké Británie a také bývalý vězeň základny Guantánamo. 

Samozvaný Islámský stát o něm před dvěma dny informoval, jako o Abu-Zakariya al-Britani. Původně byl padesátiletý útočník známý jako známý jako Ronald Fiddler z Manchesteru.

Americké síly ho zadržely v roce 2001 v Pákistánu. Do zálivu Guantánamo byl poslán v roce 2002. Američtí vyšetřovatelé zjistil, že Fiddler poskytl užitečné informace o Talibanu a byl propuštěn po dvou letech. Deník The Daily Mail také uvedl, že Fiddler získal milion liber jako kompenzaci od vlády, když se vrátil do Velké Británie.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Policie v Malajsii chce v souvislosti s vraždou Kima Čong-nama vyslechnout vysoce postaveného zástupce severokorejské ambasády a zaměstnance severokorejské letecké společnosti. Policie již požádala severokorejskou ambasádu, aby umožnila kontakt. Kim, nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una, byl zavražděn minulý týden na letišti v Kuala Lumpur. Policie rovněž potvrdila, že dvě ženy měly na tvář oběti nanést jedovatou látku. Posléze si umyly ruce.

 

Výroční zpráva organizace Amnesty International označila rok 2016 za období, kdy se svět stal temnějším místem. Minulý rok podle ní patřil k velmi špatným pro lidská práva. Byli jsme svědky vzestupu politiky nenávisti a strachu. Po celém světě byly páchány válečné zločiny, neprávem byli viněni uprchlíci a světovým mocnostem se na problémy nepodařilo reagovat. Zpráva upozorňuje na "toxické" šíření strachu kromě jiného ze strany prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a předních představitelů Turecka, Maďarska a Filipín. V roce 2016 se podle zprávy rétorika nenávisti a strachu dostala na úroveň třicátých let minulého století, tedy období před druhou světovou válkou.

 

Bývalý vůdčí představitel Hongkongu Donald Tsang byl za pochybení při výkonu funkce odsouzen k dvaceti měsícům vězení. Tsang vedl Hongkong v letech 2005 až 2012. Je nejvýše postaveným tamním funkcionářem, jaký byl kdy souzen za korupci. Tsang měl pověst pracovitého státního úředníka, kterému se podařilo vypracovat do vedení Hongkongu.

 

Jihokorejské ženy budou zřejmě v roce 2030 první na světě, kdo dosáhne střední délky života přesahující devadesát let. Podle studie britské univerzity a Světové zdravotnické organizace se budou lidé ve zkoumaných třiceti pěti industrializovaných zemích dožívat vyššího věku. Měl by se také začít zmenšovat rozdíl mezi ženami a muži. Vědci upozorňují na dopady, které bude mít tento vývoj na důchodové systémy a péči o seniory.

  

Benjamin Netanjahu se stal prvním izraelským premiérem, který navštívil Austrálii, aby prohloubil vztahy mezi oběma zeměmi. Austrálie dlouhodobě podporuje Izrael. Nedávno odsoudila rezoluci Organizace spojených národů kritizující výstavbu židovských osad.

 

Podle nové studie poklesl v amerických státech, které povolily sňatky osob stejného pohlaví, počet sebevražedných pokusů mezi středoškolskou mládeží. Pokles je evidentní především u sexuálních minorit. Sebevražda je druhou nejčastější příčinou smrti mezi patnácti až čtyřiadvacetiletými Američany.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Mosulský sebevražedný útočník IS je bývalým vězněm z Guantánama Foto: commons.wikimedia.org

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

  2. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

    Společnost ·

    Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.