BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí ministrů zastávají ženy. Podle BBC jsou však Francouzi zmateni z toho, že Macronův kabinet sestává z postav napříč politickým spektrem.

Macron například jmenoval ženy na post ministerstva obrany, zdravotnictví, sportu, kultury nebo práce. Dvaapadesátiletá Sylvie Goulardová, která byla po dobu několik měsíců součástí Macronova zahraničního týmu, je nyní jeho ministryní obrany. Laura Flesselová, dvojnásobná olympijská vítězka v šermu, získala křeslo ministryně sportu. Genderová vyváženost jeho kabinetu byla jednou z jeho předvolebních slibů.

Macron ale také jmenoval do postu ministrů postavy z různých koutů politického spektra, za což sklidil podle BBC i kritiku. Například jím jmenovaný ministr hospodářství Bruno Le Maire zastává umírněný konzervatismus, zatímco ministr vnitra a socialistický starosta Lyonu François Bayrou je centrista. Jeden ze 170 volených pravicových představitelů obvinil Macrona z „odpálení“ politické krajiny.

Nový francouzský prezident bude nyní doufat, že jeho tým dodá většinu v parlamentních volbách, které proběhnou příští měsíc.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Ve Spojených státech amerických byl dohledem na vyšetřování údajného vměšování Ruska do loňských prezidentských voleb pověřen bývalý ředitel FBI Robert Mueller. Demokraté i republikáni tento krok ocenili. Od chvíle, kdy byl odvolán doposud poslední ředitel FBI James Comey, sílilo volání po nominaci podobného zvláštního dohledu. FBI a americký kongres zkoumají možné vazby týmu Donalda Trumpa na Rusko. Tajné služby se domnívají, že se Moskva pokusila volby ovlivnit ve prospěch republikánů.

 

Brazilský prezident Michel Temer odmítl tvrzení médií, že měl schválit platby, které by umlčely údajného svědka při vyšetřování korupční aféry. Prezident měl údajně schválit platby pro bývalého mluvčího dolní komory brazilského parlamentu, Eduarda Cunhu. Ten byl v březnu odsouzen k patnáct letům odnětí svobody za korupci, praní špinavých peněz a daňové úniky.

 

Venezuela vyslala 2600 vojáků na západ svého území, aby zde potlačili rabování a výtržnosti vznikající v důsledku protivládních demonstrací. V hlavním městě venezuelského státu Táchira u hranic s Kolumbií je většina obchodů a podniků uzavřená a pod podhledem armády. Tento týden zde při nepokojích zemřeli tři lidé. Od začátku protestů za předčasné volby ve Venezuele zemřelo při nepokojích již čtyřicet tři lidí. Prezident Nicolás Maduro obvinil opozici z podněcování násilí. Ve Venezuele se nachází nejbohatší známá ropná naleziště na světě. Přesto země prochází hlubokou hospodářskou krizí. Ta s sebou nese nedostatek potravin i léčiv a bující kriminalitu. Očekává se, že inflace zde letos překročí sedm set procent.


Mexický prezident Enrique Peña Nieto přislíbil v reakci na vraždu novináře Javiera Valdeze ochranu novinářům. V Mexiku bylo letos zavražděno již několik novinářů. Valdez ve své práci dlouhodobě sledoval činnost drogových kartelů.

 

Vědci v uplynulém roce objevili téměř dva tisíce doposud neznámých rostlin. Mnoho z nich má potenciál pro využití v potravinářském, farmaceutickém či stavebním průmyslu. Některé z nich jsou nicméně již nyní ohrožené. Vědci se pokoušejí najít způsob, jak urychlit objevování a klasifikaci rostlin, aby bylo možné zachovat je pro příští generace.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený Foto: Emmanuel MACRON; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

    Byznys ·

    Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

  2. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

    Byznys ·

    Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.