BBC: Klimatický jev El Niňo ohrožuje životy milionů dětí; Apple se vzpírá soudnímu nařízení FBI

Rozhlasové vysílán BBC World Service informuje o varování mezinárodní organizace UNICEF. Ta se obává toho, že následky sucha způsobené klimatickým jevem El Niňo ohrožují v Africe hladomorem miliony dětí. BBC si dále všímá toho, že společnost Apple se vzpírá soudnímu nařízení FBI o zpřístupnění dat z telefonu střelce ze San Bernardina.

Společnost Apple se vzpírá soudnímu nařízení FBI o zpřístupnění dat z telefonu střelce ze San Bernardina. Syed Rizwan Farook zavraždil loni v prosinci 14 lidí. Firmě Apple bylo kalifornským soudem nařízeno, aby v rámci vyšetřování obešla bezpečnostní systém Farookova iPhonu, jenž podle FBI obsahuje důležité informace. Generální ředitel společnosti Tim Cook ve svém prohlášení uvedl, že vláda Spojených států požaduje, aby Apple učinil bezprecedentní krok, který ohrožuje bezpečnost zákazníků. Řekl, že firma Apple toto nařízení odmítá, protože jeho důsledky  daleko přesahují hranice daného právního případu.

 

Více než stovka nákladních vozů je připravena dopravit naléhavou pomoc desetitisícům Syřanů v obležených oblastech. Mnohé z vozů už vyrazily na cestu. Humanitární akci organizuje OSN ve spolupráci se syrskou stranou na základě dohody mezi syrskou vládou a povstalci. Přestože boje v Sýrii pokračují navzdory nadějím na možné příměří v tomto týdnu, obnovení dopravy humanitární pomoci je jedním z pozitivních výsledků dosavadních diplomatických snah.

 

V reakci na zprávy o rozmístění čínských raket země-vzduch na sporném ostrově v Jihočínském moři čínský ministr zahraničí Wang Yi prohlásil, že se jedná o výmysl západních médií. Přítomnost raket přitom potvrdilo taiwanské ministerstvo obrany a pro agenturu Reuters i admirál amerického pacifického námořnictva Harry Harris. Je patrná rovněž na satelitních snímcích, které byly pořízeny 14. února a zveřejněny stanicí Fox News. Čínský ministr Wang Yi uvedl, že „omezené a potřebné prostředky sebeobrany“ na ostrovech obydlených čínskými zaměstnanci jsou „dle mezinárodního práva v souladu s právem na sebezáchovu a vlastní ochranu“.

 

Spojené státy přesunuly do Jižní Koreje čtyři strategické stíhací letouny F-22 jako demonstraci síly po nedávných severokorejských jaderných zkouškách a vypuštění družice. Tento krok je součástí probíhajících jednání mezi Spojenými státy a Jižní Koreou o možném nasazení protiraketového obranného systému v Jižní Koreji.

 

Americké stíhačky Raptor byly do Jižní Koreje přesunuty z vojenské základny Okinawa v Japonsku. Podle jihokorejské tiskové agentury Yonhap je rozmístění čtyř amerických stíhaček najednou vzácností. Agentura citovala vojenské zdroje, které uvedly, že stíhačky mají v Jižní Koreji „na čas“ zůstat. Spojené státy mají v Jižní Koreji zhruba 28 tisíc vojáků.  

 

Čínské ministerstvo obrany vyzvalo Austrálii, aby přehodnotila své plány na nákup ponorek z Japonska ve světle toho, jakou roli sehrálo Japonsko ve druhé světové válce. Na schůzce se svým australským protějškem, ministryní Julií Bishopovou, to prohlásil čínský ministr obrany Wang Yi.

 

Mezinárodní organizace UNICEF varuje, že následkem sucha, které je zhoršeno klimatickým jevem El Niňo, jsou nyní v Africe ohroženy hladomorem miliony dětí. Situace je nejhorší za posledních 50 let.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Klimatický jev El Niňo ohrožuje životy milionů dětí; Apple se vzpírá soudnímu nařízení FBI Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.