BBC: Každý 113. člověk na planetě je uprchlík; Solar Impulse 2 poletí přes Atlantik

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že počet lidí prchajících před válečnými konflikty je od začátku měření na nejvyšší úrovni vůbec. Informuje o tom agentura Organizace spojených národů (OSN) pro uprchlíky. BBC si dále všímá toho, že letoun Solar Impulse 2 je připraven podniknout svoji nejtěžší etapu z New Yorku přes Atlantik.

Počet lidí prchajících před válečnými konflikty je od začátku měření na nejvyšší úrovni vůbec. Informuje o tom agentura OSN pro uprchlíky. Ta odhaduje, že počet uprchlíků, žadatelů o azyl nebo vnitřně přesídlených osob na konci roku 2015 dosahoval 65,3 milionů lidí. Oproti předchozímu roku jde přitom o nárůst dosahující na pět milionů běženců. Podle OSN to znamená, že každý 113. člověk na planetě je uprchlík. Příliv nejvíce prchajících lidí ze své vlasti od druhé světové války vede k větší podpoře krajně pravicových skupin a kontroverzních protiimigračních zákonů.

 

Během střetů mezi učitelskými odbory a policisty zemřelo v neděli na jihu Mexika šest lidí. Více než 100 dalších lidí včetně mnoha policistů bylo zraněno. K samotnému incidentu došlo ve státě Oaxaca, kde byli minulý týden zatčeni dva vysoce postavení odboroví předáci. Ti byli přitom obviněni z korupce. Úřady uvedly, že policie se snažila zpřístupnit silnice. Členové odborové organizace CNTE známé v minulosti pro svůj radikální aktivismus, zablokovali  totiž několik silnic. Neznámí ozbrojenci krátce poté zahájili palbu. To vyvolalo chaos a konflikt.

 

Letoun Solar Impulse 2 je připraven podniknout svoji nejtěžší etapu z New Yorku přes Atlantik ve snaze obletět celý svět. Unikátní letadlo léta pouze s využitím sluneční energie. Pilot Bertrand Piccard se pokusí doletět do Sevilly ve Španělsku asi za 90 hodin. Historicky půjde o vůbec první pokus, kdy se letadlo na solární pohon pokusí zdolat cestu přes Atlantik.

 

Italské protestní Hnutí pěti hvězd zvítězilo ve druhém kole místních voleb v Římě a Turíně. Sedmatřicetiletá právnička Virginia Raggiová v Říme vyhrála se ziskem 67 procent hlasů. Její stranická kolegyně pak v Turíně získala téměř 55 % hlasů. Jde přitom o nepříjemnou porážku pro vládní Demokratickou stranu Mattea Renzio. Jako náplastí na utrpěné rány získala jeho strana města Milán a Bolognu. Hnutí pěti hvězd se stalo díky místním volbám favoritem pro parlamentní volby, které se uskuteční v roce 2018.

 

Sebevražedný atentát na minibus v Kábulu usmrtil nejméně 14 lidí a zranil několik dalších osob. Podle BBC to uvedly afghánské úřady. Mezi oběťmi jsou nepálští státní občané, kteří směřovali na kanadské velvyslanectví, kde pracovali jako bezpečnostní ochranka. K bombovému útoku došlo poté, co na trhu v provincii Badachšán došlo k explozi, která si vyžádala nejméně 8 životů a 18 zraněných lidí. Teroristická organizace Talibán se přihlásila k bombovému útoku. Jde o první takový čin od začátku svatého měsíce ramadánu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Každý 113. člověk na planetě je uprchlík; Solar Impulse 2 poletí přes Atlantik Foto: AFP PHOTO / SOLAR IMPULSE 2

reklama

Další články

 1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

  Byznys ·

  Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

 2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

  Byznys ·

  Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

 3. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

  Společnost ·

  Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.