BBC: Japonský jen vytrvale roste proti dolaru; Blair obhajuje sesazení Husajnova režimu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že japonský jen pokračuje proti dolaru třetí den v růstu. Libra se naopak nadále pohybuje na úrovni 31 letého minima. BBC si dále všímá toho, že bývalý britský premiér Tony Blair obhajuje intervenci do Iráku. Pokud by k ní nedošlo, tak by byl svět podle jeho slov v horším postavení. 

Policie amerického státu Minnesota zastřelila muže černé pleti. Stalo se tak krátce poté, co zastřelili Afroameričana v Lousianě. Přítelkyně zastřeleného muže Philanda Castileho si celý incident nahrávala. Záběry ukazují zakrvaveného muže. Policista vystřelil poté, co si Castile sahal pro řidičský průkaz. Úmrtí přichází po smrti Altona Sterlinga, kterého policie zastřelila v úterý během incidentu ve městě Baton Rouge v Louisianě. Policie uvedla, že je muž ohrožoval pistolí, kterou měl v kapse. Kvůli této události vyšly dvě noci do ulic stovky lidí.

 

Libra se nadále pohybuje na úrovni 31 letého minima. Japonský jen naopak pokračuje proti dolaru třetí den v růstu. Investoři jej totiž začali nakupovat s vidinou bezpečného přístavu pro své peníze. Od té doby, co se Britové rozhodli v referendu o vystoupení z Evropské unie, tak japonská měna posílila zhruba o pět procent. Důsledkem brexitu rovněž vzrostl zájem o zlato. Jeho cena tak dosáhla nejvyšší hodnoty za více než dva roky. 

 

Těsně před svým zánikem se podařilo japonskému satelitu Hitomi získat data z rentgenových zdrojů galaktické kupy v souhvězdí Perseus. To je přitom daleko 250 milionů světelných let. Satelit zahájil v únoru svoji pouť do vesmíru. Japonci nad ním ztratili kontrolu letos v březnu. Japonská družice měla ve vesmíru několik let studovat vznik galaktických kup nebo deformací prostoru a času v okolí černých děr. Celý projekt přesáhl hodnotu čtvrt miliardy dolarů. Spolupracoval na něm rovněž americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

 

Bývalý britský premiér Tony Blair uvedl, že pokud by nedošlo k rozhodnutí napadnout Irák, tak by byl svět oproti současnosti v horším postavení. Prohlášení přišlo poté, co se na povrch dostala korespondence Blaira s tehdejším americkým prezidentem Georgem Bushem. Oficiální informace z války v roce 2003 přinesly mnoho výtek na Blairovu vládu. Vyšetřovací komise v čele s Johnem Chilcotem ve středu uvedla, že Blair vyhodnotil špatně hrozbu Saddáma Husajna. Do boje poté rovněž poslal špatně připravené vojáky a zcela neadekvátně měl vypracované plány následků. Válka v Iráku si vyžádala okolo 4500 oběti na straně Američanů, 179 Britů a více než 100 tisíc Iráčanů.

 

Východoasijští zločinci rozšířili svoji síť s pašováním slonoviny po celé Africe. Uvádí to nová zpráva zpracovaná Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Vyšetřovatelé poznamenali, že do obchodů jsou zapojení jak čínští, tak vietnamští státní příslušníci. V některých případech šlo i o občany z Thajska nebo Severní Koreji. Ti pak spolupracují se zkorumpovanými úředníky. Jejich činnost se stala hlavní výzvou v boji proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími zvířaty. Síť je zapojena do přepravy velkého množství slonoviny napříč celou Afrikou. Slonovina poté směřuje do Asie. Asiaté řezby ze slonoviny symbolizují společenské postavení. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Japonský jen vytrvale roste proti dolaru; Blair obhajuje sesazení Husajnova režimu Foto: Georg Schmidt / Shutterstock.com: Tony Blair

reklama

Další články

  1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

    Byznys ·

    Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

  2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

    Byznys ·

    Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.