BBC: Evakuace Aleppa by mohla skončit do dnešní noci; pohřeb velvyslance Karlova

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že evakuace civilistů i povstalců z východního Aleppa by mohla skončit do dnešní noci. Oznámil to Mezinárodní výbor Červeného kříže. Podle něj oblast od počátku evakuace opustilo 34.000 lidí. BBC si dále všímá pohřbu bývalého velvyslance v Turecku Andreje Karlova, kterého počátkem týdne zastřelil v Ankaře turecký extrémista. Ruské politické a diplomatické špičky se s ním rozloučily v moskevském sídle ministerstva zahraničí.

Úřady v Berlíně znovuotevřely vánoční trh v centru města, kde při pondělním teroristickém útoku zahynulo 12 lidí a téměř 50 jich bylo zraněno. Do davu lidí na náměstí Breitscheidplatz v pondělí vjel kamion, který řídil pravděpodobně islamistický radikál. Police dnes na místě ukončila vyšetřování, a trh je tak znovu přístupný. Zároveň ale okolo něj vyrůstají bezpečnostní betonové bariéry. Policie se nyní intenzivně snaží zadržet podezřelého z útoku, kterým je Anis Amrí pravděpodobně tuniského původu. Němečtí policisté provedli sérii razií mimo jiné v Dortmundu, zatím však nepotvrdili, že zadrželi osoby, které mají souvislost s útokem.

 

Budoucí americký prezident Donald Trump založil Národní radu pro obchod při Bílém domě a do jejího čela jmenoval protičínsky naladěného Petera Navarra. Oznámil to Trumpův tým pro přípravu na převzetí prezidentské funkce. Republikán Trump udělal ze zahraničního obchodu jeden z hlavních bodů své předvolební kampaně. Zejména slíbil, že přehodnotí pro USA nevýhodné obchodní dohody s jinými zeměmi a postaví se proti nekalým obchodním praktikám Číny. Pohrozil uvalit na čínské zboží vysoká cla a potrestat Peking za manipulování se směnným kurzem. Diplomaticky se už na ofenzivu proti Číně připravil zpochybněním dlouhodobé politiky „jedné Číny“.

 

Evakuace civilistů i povstalců z východního Aleppa by mohla skončit do dnešní noci. Oznámil to dnes Mezinárodní výbor Červeného kříže, podle kterého oblast od počátku evakuace minulý čtvrtek opustilo 34.000 lidí. Zdroje OSN uvedly, že v noci a brzo ráno z poslední povstalecké enklávy odjelo na 300 soukromých automobilů. Evakuovaní byli převezeni na území kontrolované povstalci na venkov nedaleko Aleppa a do táborů v provincii Idlíb. Valné shromáždění OSN mezitím schválilo vytvoření zvláštní skupiny pro shromažďování důkazů o válečných zločinech a porušování lidských práv během pěti let bojů v Sýrii a přípravu soudních žalob. Nový tým bude spolupracovat s dosavadní vyšetřovací komisí OSN pro Sýrii, která vznikla při radě OSN pro lidská práva v roce 2011.

 

Ruské politické a diplomatické špičky se v moskevském sídle ministerstva zahraničí rozloučily s bývalým velvyslancem v Turecku Andrejem Karlovem, který počátkem týdne zahynul v Ankaře při útoku tureckého extremisty. Mezi hosty smutečního obřadu byli prezident Vladimir Putin, premiér Dmitrij Medveděv i ministr zahraničí Sergej Lavrov. Putin kvůli účasti na dnešním pohřbu odsunul na pátek svou bilanční tiskovou konferenci, na níž má podle informovaných zdrojů kromě sociálních a ekonomických problémů Ruska promluvit i o boji proti mezinárodnímu terorismu, o situaci v Sýrii a o vztazích Ruska s USA.

 

Vědci z Kodaňské univerzity uveřejnili novou studii, podle které uživatelé Facebooku, kteří budou na sociální síti trávit o Vánocích příliš mnoho času, prožijí spíše smutek než vánoční náladu. Studie vychází z analýzy dat více než tisícovky uživatelů, především žen. Vědci tvrdí, že smutek v uživatelích Facebooku může vyvolat zhlédnutí fotek dokonalých a šťastných rodin, které si užívají vánočních svátků, a především nerealistické porovnávání zážitků. Nejhorší je prý prohlížení postů ostatních bez toho, aby se člověk sám zapojil do konverzace a vyměňování zážitků s přáteli.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Evakuace Aleppa by mohla skončit do dnešní noci; pohřeb velvyslance Karlova Foto: ČTK/AP/Alexei Nikolsky

reklama

Další články

  1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

    Byznys ·

    Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

  2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

    Byznys ·

    Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.