BBC: EU prodloužila sankce vůči Rusku; Taliban je na cestě ovládnout provincii Hílmand

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Evropská unie včera automaticky prodloužila o šest měsíců své sankce vůči Rusku. Postihy se týkají zejména bankovního sektoru a ropného průmyslu. Ruské úřady prodloužení odsoudilo. BBC dále informuje o tom, že afghánské hnutí Taliban dále postupují provincií Hílmand. Hnutí už má na dosah kontrolu nad městem Sangin.

Afghánské radikální hnutí Taliban má na dosah kontrolu nad městem Sangin v jihoafghánské provincii Hílmand. Uvedl to zástupce guvernéra provincie. Sám guvernér Mirzha Khan Rahímí však trvá na tom, že město stále kontrolují úřady. Mezitím na východě země zabili talibanci při jednom z nejkrvavějších útoků na zahraniční složky v Afghánistánu za tento rok šest amerických vojáků.

Při útoku somálských milicí aš-Šabab na autobus zahynuli v Keni dva lidé. Dalším obětem předešla skupina keňských muslimských pasažerů, která podle očitých svědků odmítla splnit pokyny útočníků rozdělit osazenstvo autobusu na křesťany a muslimy. Podle keňských médií muslimští cestující vyzvali útočníky, ať zabijí buď všechny, nebo všechny nechají být. Útoky milicí aš-Šabab v Keni při hranicích se Somálskem nejsou výjimečné.

Film Star Wars: Síla se probouzí překonal prodejní rekordy a za první víkend po uvedení v kinech utržil celosvětově 529 milionů dolarů. Doposud nejúspěšnější Jurský svět tak předehnal o čtyři miliony dolarů. Sedmé pokračování téměř 40 let staré vesmírné ságy trhalo rekordy i při uvedení v kinech v USA a Kanadě. Podle analytiků je film na nejlepší cestě stát se nejvýdělečnějším snímkem v historii.

Čínský právník a bojovník za lidská práva Pchu Č'-čchiang dostal od soudu v Pekingu tříletou podmínku. Informovala o tom čínská státní televize. Pchu byl obžalován z podněcování rasové nenávisti a nepokojů. Právníka soudili mimo jiné kvůli kritickým komentářům na adresu čínské komunistické strany, které zveřejňoval na internetu. Zatím není jasné, zda bude Pchu propuštěn na svobodu okamžitě.

Požár v brazilském městě Sao Paulo poničil velké části historické budovy bývalého nádraží, ve kterém nyní sídlí populární muzeum. Při rozsáhlém a hodiny trvajícím požáru zahynul jeden hasič. Příčiny vypuknutí pořáru zatím nejsou známé. Budova muzea, která přišla při řádění živlu o střechu, pochází z počátku 20. století, a vystavěl ji známý britský architekt Charles Henry Diver.

Evropská unie včera automaticky prodloužila o půl roku své hospodářské sankce vůči Rusku kvůli jeho podílu na pokračující krizi na východní Ukrajině. Sankce se týkají velké části ruské ekonomiky, zejména bankovního sektoru a ropného průmyslu. Účinné budou do konce července příštího roku. Ruské ministerstvo zahraničí prodloužení sankcí odsoudilo.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: EU prodloužila sankce vůči Rusku; Taliban je na cestě ovládnout provincii Hílmand Foto: Evgeny Sribnyjj / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

    Tech ·

    Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.