BBC: Žena v JAR byla po 19 letech odsouzena za únos dítěte; státní smutek v Kongu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že soud v Jihoafrické republice odsoudil ženu za únos novorozeněte, ke kterému došlo před devatenácti lety. Odsouzená dostala trest odnětí svobody v délce deseti let. BBC dále informuje o tom, že Demokratická republika Kongo vyhlásila třídenní státní smutek. Uctívá tak památku přibližně třiceti civilistů, kteří byli v sobotu zabiti vzbouřenci ve východní oblasti Konga.

Soud v Jihoafrické republice odsoudil k trestu odnětí svobody v délce deseti let ženu, která byla v letošním roce shledána vinnou z únosu novorozené Zephany Nurse, ke kterému došlo před devatenácti lety. Odsouzená žena novorozenou holčičku unesla přímo z porodnice a poté ji vychovávala jako svou vlastní. Zephanini biologičtí rodiče zjistili, že je jejich unesená dcera stále naživu až několik let poté, kdy začala chodit do stejné školy jako jejich další dcera a lidé si všimli nápadné podobnosti obou dívek.

 

Demokratická republika Kongo vyhlásila třídenní státní smutek kvůli uctění památky přibližně třiceti civilistů, kteří byli v sobotu zabiti ve východní oblasti Konga. Za jejich smrtí pravděpodobně stojí vzbouřenci z ugandské islamistické skupiny ADF, kterou konžská vláda i Organizace spojených národů viní z opakovaného násilí v regionu. Ve městě Beni, u kterého se nachází vesnice Rwangoma, kde byli vesničané v sobotu zabiti, se sešly desítky protestujících.

 

Protiislámská skupina vtrhla do anglikánského kostela v Austrálii, který je znám svou podporou multikulturalismu. Pravicoví extremisté se převlékli do muslimského oděvu a za zpěvu protiislámských sloganů narušili mši v anglikánském kostele ve městě Gosford, které se nachází v australském státě Nový Jižní Wales. Incident s pravděpodobným rasistickým motivem vyšetřuje australská policie. 

 

Sonia Gandhiová, předsedkyně hlavní indické opoziční strany Indický národní kongres, byla propustěna z nemocnice. Podle lékařů prodělala operaci ramene. Do nemocnice byla přijata kvůli poranění ramene, dehydrataci a horečce. Sonia Gandhiová je vdova po bývalém indickém premiérovi Radžívu Gándhím a stojí v čele dynastie Nehru-Gandhí, která Indii vede de facto téměř nepřetržitě od vyhlášení nezávislosti v roce 1947.

 

Tenista Andy Murray vybojoval na olympijských hrách v Riu de Janeiru pro Velkou Británii tenisové zlato. Ve finále zvítězil na Argentincem Juanem Martínem del Potrou a stal se tak prvním hráčem, kterému se podařilo obhájit triumf ve dvouhře. Jeho olympijský úspěch přišel pět týdnů poté, kdy získal svůj druhý wimbledonský titul a čtyři roky po úspěchu na olympiádě v Londýně.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Žena v JAR byla po 19 letech odsouzena za únos dítěte; státní smutek v Kongu Foto: Nejvyšší soud Pretorie; Zdroj: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

  Byznys ·

  Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

 2. Proces brexitu by mohl trvat déle, až do roku 2019

  Byznys ·

  Proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle než se dosud předpokládalo. Uzavřít se může až …

 3. Británie zažívá po brexitu turistický boom

  Byznys ·

  Velká Británie zažívá díky poklesu libry po červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie příliv zahraničních turistů. Podle agentury Tourism Alliance se v čer…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.