BBC: Diskuze kolem nové turecké ústavy; OECD vyzvala Británii k setrvání v EU

BBC World Service informuje o tom, že turecký premiér ubezpečuje, že nová ústava bude obsahovat princip sekularismu. Distancuje se tak od názoru předsedy parlamentu, který vyzval k znovuspojení státu s islámem. BBC si dále všímá toho, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vyzvala Velkou Británii k setrvání v Evropské unii. Případný brexit totiž může ve velké míře uškodit britské ekonomice.

Belgie dnes ráno vydala teroristu z listopadových útoků v Paříži Salaha Abdeslama do Francie. Informoval o tom přitom belgický federální prokurátor a celou záležitost potvrdila francouzská justice. K zatčení Abdeslama došlo 18. března. Ve vazbě skončil až čtyři měsíce po útěku. Jeho vydání do Francie se očekávalo.

 

Papua-Nová Guinea rozhodla o tom, že uzavře australský uprchlický tábor. Jedinci, u kterých se potvrdí status legitimních uprchlíků budou moci nadále zůstat ve státě. Informoval o tom tamní premiér Peter O´Neill. Jeho prohlášení následuje po úterním rozhodnutí Nejvyššího soudu, který označil zadržování lidí v detenčním táboře na ostrově Manus za protiústavní. Budoucnost 850 migrantů není zatím jasná.

 

Turecký premiér Ahmet Davutoglu řekl, že nová ústava země bude obsahovat princip sekularismu. Stát a státní instituce tak podle něj zůstanou nezávislé na náboženství a náboženském uvažování. Davutoglu se tak distancoval od názoru předsedy tureckého parlamentu Ismaila Kahramana. Ten nedávno vyzval k tomu, aby byl sekularismus vyjmut z ústavy a opět se tak propojil stát s islámem. Podle Kahramana je Turecko muslimskou zemí a mělo by mít také náboženskou ústavu. 

 

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uvedla, že ekonomika Velké Británie zpomalila v prvních třech měsících roku. Důvodem je nejistota ohledně červnového referenda o vystoupení Británie z Evropské unie. OECD ve spojitosti s tím vyzvala dnes Británii k setrvání v Evropské unii. Případný brexit by totiž ve velké míře zasáhl britskou ekonomiku a způsobil pokles příjmů britských zaměstnanců. Britský ministr financí George Osborne řekl, že hrubý domácí produkt klesl z 0,6 procent na 0,4 %. Strach z brexitu rovněž pozastavil některé stavební projekty a investice.

 

Členové Princovy bývalé kapely The Revolution oznámili, že se sejdou na sérii koncertů. Nové turné oznámil baskytarista Brown Mark na své facebookové stránce. Kytarista Wendy Melvoin řekl, že po společně strávených dnech truchlení, se rozhodli udělat show. K rozpuštění kapely The Revolution došlo v roce 1986.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Diskuze kolem nové turecké ústavy; OECD vyzvala Británii k setrvání v EU Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.