BBC: Clintonová si zajistila dostatečný počet delegátů; KLDR zprovoznila jaderný komplex

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že bývalá první dáma Spojených států Hillary Clintonová získala dostatečný počet delegátských hlasů, které jí zajišťují nominaci Demokratické strany do podzimních prezidentských voleb. BBC si dále všímá, že Severní Korea znovu zprovoznila svůj jaderný komplex v Jongbjonu, který uzavřela v roce 2007.

Bývalá první dáma Spojených států Hillary Clintonová získala dostatečný počet delegátských hlasů, které jí zajišťují nominaci Demokratické strany do podzimních prezidentských voleb. Podle propočtů získala v primárkách, které naposledy proběhly v Puerto Riku, už 2383 hlasů. Bývalá první dáma a exministryně zahraničí tak zřejmě bude první ženou v historii Spojených států, která získá nominaci do prezidentských voleb od velké strany. Formálně však její vítězství musí potvrdit sjezd Demokratické strany, který se bude konat v červenci. Prezidentské volby, ve kterých se utká s protikandidátem republikánů Donaldem Trumpem, pak proběhnou v listopadu.
 
V Los Angeles byl odsouzen k smrti sériový vrah, který mezi lety 1985 a 2007 zabil devět žen a jednu patnáctiletou dívku. Třiašedesátiletý Lonnie Franklin si podle obžaloby vybíral zranitelné mladé černošky, často závislé na drogách, které zastřelil nebo je uškrtil. Franklin byl usvědčen i z pokusu o vraždu 11. ženy, která v roce 1988 přežila jeho útok. Franklin byl dopaden náhodou poté, co se jeho syn dostal do vězení a detektivové porovnali jeho DNA se vzorky v národní databázi.
 
V Jeruzalémě začala renovace údajného Ježíšova hrobu. Jde o první opravy po zhruba 200 letech, naposledy se hrob opravoval po požáru v roce 1810. Renovace v Chrámu Božího hrobu nabrala zpoždění kvůli neshodám křesťanských církví, které kostel spravují. Práce budou trvat zhruba tři čtvrtě roku, během kterých bude kostel i nadále přístupen návštěvníkům.
 
Severní Korea zřejmě znovu zprovoznila svůj jaderný komplex v Jongbjonu, který byl uzavřen v roce 2007. Jaderné zařízení leží asi 100 kilometrů severně od Pchjongjangu a zabývá se výrobou plutonia. Na základě mírových rozhovorů ho severokorejský režim v roce 2007 odstavil z provozu a o rok později se chlubil jeho postupnou demolicí. Loni však znovu ohlásil, že je zařízení schopné provozu. Severní Korea otestovala v posledních letech čtyřikrát své jaderné zbraně. Vedle toho realizovala několik testů balistických raket, čímž provokuje OSN k dalším sankcím.
 
Francouz, kterého zadrželi na ukrajinsko-polských hranicích s velkým množstvím výbušnin a zbraní,  plánoval útoky během fotbalového mistrovství Evropy.  Oznámil to šéf ukrajinské tajné služby, podle kterého se pětadvacetiletý Gregoire Moutaux hlásí ke krajní pravici a chtěl útočit na úřady a místa spojená s židovskou a muslimskou vírou. Muž nyní čeká v ukrajinském vězení na případné vydání do Francie. Fotbalové mistrovství začíná ve Francii už tento týden.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Clintonová si zajistila dostatečný počet delegátů; KLDR zprovoznila jaderný komplex Foto: Everett Collection / Shutterstock.com: Hillary Clintonová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.