BBC: Britská policie nebude nejspíš schopna identifikovat všechny oběti požáru domu Grenfell

Britská policie nebude pravděpodobně nikdy schopna identifikovat všechny oběti požáru bytového domu Grenfell. Tato tragédie si v západním Londýně vyžádala zatím smrt třiceti obětí. Počet obětí může podle rozhlasového vysílání BBC World Service překročit hranici šedesáti lidí.

Britská policie varovala před tím, že možná nebude nikdy schopna identifikovat všechny oběti požáru bytového domu Grenfell v západním Londýně.

V současnosti již bylo potvrzeno třicet úmrtí. Tato statistika se pravděpodobně zvýší. Bezpečnostní složky, které třetí den pátrají po tělech, se obávají, že počet mrtvých překročí hranici šedesáti obětí. Vedoucí hasičů říkají, že neočekávají nalezení přeživších.

Během toho britská premiérka Theresa Mayová nařídila plnohodnotné veřejné vyšetřování celého případu. Policie ve čtvrtek oznámila, že zahájila trestní stíhání, které se pojí k vypuknutí požáru. Mayová čelí v současnosti kritice za to, že se nesetkala s přeživšími tragédie. Uvedla ovšem, že oběti si „zaslouží odpovědi“.

______________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Britští bezpečnostní pracovníci se domnívají, že za rozsáhlým celosvětovým kybernetickým útokem z minulého měsíce stáli severokorejští hackeři. Stalo se tak poté, co Britské národní centrum pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) uskutečnilo mezinárodní vyšetřování. Jeho zaměstnanci nyní předpokládají, že za útokem stála konkrétně hackerská skupina Lazarus. Stejná skupina měla pravděpodobně v roce 2014 na svědomí útok na společnost Sony Pictures. K napadení firmy došlo poté, co se firma chystala publikovat film Interview. Šlo o satiru severokorejského vůdce Kim Čong-una. Hlavní roli ve filmu ztvárnili Seth Rogen a James Franco.

 

Dvaadvacetiletý muž stál za bombovým útokem před bránou čínské mateřské školky, který připravil o život osm lidí. Informaci tvrdí tamní policie. Materiály sloužící k výrobě výbušniny nalezli strážci zákona v bytě muže, kde rovněž objevili na stěnách vyškrábané nápisy „zemřít“ a „smrt“. Samotný strůjce útoku zemřel při výbuchu. K explozi došlo v provincii Fen-sien v okamžiku, když rodiče vyzvedávali své děti ze školky.

 

Ruské ministerstvo obrany vyšetřuje, zdali jeden z jejich leteckých úderů v Sýrii připravil o život vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Ministerstvo rovněž uvedlo, že společně s velitelem skupiny mohlo přijít o život dalších 330 islamistických bojovníků. K leteckému útoku konkrétně došlo 28. května. Celá operace se soustředila na schůzi vojenské rady IS, která se uskutečnila ve městě Rakka. Jde o baštu islamistických radikálů. V minulosti se objevilo mnoho zpráv o smrti Bagdádího. Později však došlo k vyvrácení těchto informací. V případě Ruska jde o vůbec první takovéto prohlášení.

 

Srbský prezident Aleksandar Vučić jmenoval vůbec první homosexuální ženu za premiérku země. V této hluboce konzervativní zemi jde o nevídanou situaci. Předsedkyní vlády se tak stala Ana Brnabicová. Schválení parlamentem bude podle BBC z velké části formální záležitostí. Prezidentova strana a Brnabicové spojenci v něm totiž drží drtivou většinu. Jen před pár lety by toto jmenování představovalo naprosto nemyslitelnou záležitost. Srbsko, které usiluje o vstup do Evropské unie, může tuto skutečnost předložit jako důkaz zvýšené tolerance v zemi. Vučić prohlásil, že věří v profesionální a osobní předpoklady Brnabicové k tomu, aby mohla zastávat roli premiérky Srbska. 

 

Zdroj: BBC 

BBC: Britská policie nebude nejspíš schopna identifikovat všechny oběti požáru domu Grenfell Foto: ČTK/PA/Rick Findler

reklama

Další články

  1. Ruské letectvo údajně zabilo vůdce IS Bagdádího

    Společnost ·

    Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstv…

  2. Kanada chce být příští Silicon Valley

    Byznys ·

    Americká vláda firmám ze Silicon Valley činí čím dál tím těžší rychle najmout talenty z jiných zemí. Chystá se totiž ukončit vízový program H-1B pro vysoce kvalifikova…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.