BBC: Brazilské protesty proti škrtům; venezuelská státní firma údajně zastavila únik ropy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že před sněmovnou v brazilském Riu de Janeiru protestovaly tisíce zaměstnanců veřejné správy proti plánovaným škrtům, které mají městu pomoci vypořádat se s vážnou finanční krizí. BBC si dále všímá toho, že venezuelské ropné společnosti se podařilo zastavit únik z ropovodu. Opozice ovšem tvrdí, že tím chce zamaskovat ekologickou katastrofu. 

Dva lidé zemřeli a další dva byli zraněni při střelbě poblíž volební místnosti v Kalifornii. Podle policie incident nijak nesouvisel s probíhajícími volbami. Předpokládaný útočník při přestřelce zemřel. Další detaily policie nezveřejnila.
 
Na severovýchodě Nigérie ozbrojení útočníci ve zlatých dolech zastřelili třicet šest horníků. Poslední dobou došlo k několika podobným incidentům. Motiv zatím není zřejmý. V dané oblasti byly za poslední tři roky zavražděny již stovky lidí. Těžba je zde nelegální a neregulovaná.
 
Venezuelská státní ropná společnost tvrdí, že se jí podařilo zastavit únik ropy z ropovodu. Opozice je přesvědčená, že se pouze snaží zamaskovat ekologickou katastrofu.
 
Indický premiér Nárendra Módí oznámil, že přes noc budou z peněžního systému staženy bankovky v hodnotě pět set a tisíc rupií. Překvapivý krok je podle jeho slov součástí akcí zaměřených proti korupci a ilegálním peněžním aktivům. Korupce a špinavé peníze podle něj brání snahám zmírnit chudobu. Ve středu zůstanou zavřené banky a nebudou fungovat bankomaty. Bankovky nahradí nové v hodnotě pět set a dva tisíce rupií. Lidé si budou moct staré bankovky vyměnit následujících padesát dní.
 

Před sněmovnou v brazilském Riu de Janeiru protestovaly tisíce zaměstnanců veřejné správy proti plánovaným škrtům, které mají městu pomoci vypořádat se s vážnou finanční krizi. Opatření zahrnují například snížení mezd. Mnoho zaměstnanců města přitom již několik měsíců nedostalo výplatu. Demonstrace se zúčastnili především hasiči, policisté a zaměstnanci vězeňské správy.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Brazilské protesty proti škrtům; venezuelská státní firma údajně zastavila únik ropy Foto: ČTK/ZUMA/Cris Faga: Ilustrační záběry

reklama

Další články

  1. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

    Společnost ·

    Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

  2. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

    Byznys ·

    Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.