BBC: Brazilský prezident byl obviněn z korupčního skandálu; snaha o omezení zbraní v USA

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že prozatímní brazilský prezident Michel Temer byl obviněn ze zapojení do korupčního skandálu kolem státní ropné společnosti Petrobras. Temer obvinění popírá. BBC dále informuje, že američtí demokraté se snaží sněmovnu donutit k hlasování o legislativě, která by omezovala možnost držení zbraní.

Světová antidopingová agentura uveřejnila zprávu, kde uvádí, že Rusko brání v provádění protidopingových testů. Zpráva přichází dva dny před tím, než měla atletická federace rozhodnout o tom, zda mohou ruští atleti startovat na letních Olympijských hrách v Riu de Janeiru. Agentura si stěžuje na špatné výsledky testů i na problematické poskytování vzorků. Zaznamenala dokonce případ, kdy atlet před testováním utekl. Jindy se zase sportovkyně snažila podstrčit falešný vzorek.

 

Niger uvedl, že se na saharské poušti nedaleko hranic s Alžírskem našlo 34 těl mrtvých uprchlíků, mezi nimi dvacet dětí.  Zdá se, že zemřeli žízní po té, co je opustil pašerák. Niger leží na hlavní cestě mezi subsaharskou Afrikou a Evropou.

 

Jihoafrická republika si připomíná čtyřicetileté výročí studentské demonstrace na předměstí Johannesburgu, Soweto. 16. června 1976 zde studenti demonstrovali proti zavedení afrikánštiny jako vyučovacího jazyka. Policie demonstraci násilně potlačila. Demonstrace odstartovala hnutí odporu, které vedlo ke konci politiky rasové segregace, takzvaného apartheidu.

 

Brazilský prozatímní prezident Michel Temer byl obviněn ze zapojení do korupčního skandálu kolem státní ropné společnosti Petrobras. Jeden z bývalých členů vedení společnosti před vyšetřovateli uvedl, že ho kromě jiných i Michel Temer požádal o nelegální příspěvek pro politického spojence. Prezident obvinění popírá. Částka měla být údajně vyplacena jako oficiální příspěvek na volební kampaň. Michel Temer se stal prozatímním prezidentem před měsícem po té, co jeho strana sehrála zásadní roli při sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové. Ta byla dočasně zbavena úřadu, aby čelila soudnímu procesu. Temer od nástupu přišel kvůli skandálu kolem společnosti Petrobas již o dva členy vládního kabinetu.

 

Podle egyptských vyšetřovatelů se našly trosky letounu EgyptAir, který v květnu zmizel nad Středozemním mořem. Podle prohlášení bylo zjištěno několik míst, kde se vrak nachází. Na palubě bylo téměř sedmdesát lidí. Letadlo mířilo z Paříže do Káhiry. Letadla zmizelo z radarů, aniž by vydávalo nouzový signál. Příčina pádu zatím není známa.

 

Ruské ministerstvo obrany ve snaze uklidnit násilnosti vyhlásilo čtyřiceti osmihodinové příměří v Aleppu na severozápadě Sýrie. Oznámení následovalo po kritice amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Ten Rusko a Sýrii obvinil kvůli pokračujícím bojům ve městě.

 

Demokratičtí senátoři ve Spojených státech amerických se pomocí obstrukcí snaží sněmovnu donutit k hlasování o legislativě, která by omezovala možnost držení zbraní. Iniciativa reaguje na nedělní střelbu v Orlandu, kde zemřelo čtyřicet devět lidí.

 

Ve francouzském Lille bylo ve středu zatčeno nejméně třicet šest lidí při potyčkách mezi francouzskou policií a fotbalovými fanoušky z Eura 2016.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Brazilský prezident byl obviněn z korupčního skandálu; snaha o omezení zbraní v USA Foto: Michel TEMER; Zdroj: Alf Ribeiro / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

  Společnost ·

  Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

 2. Reorganizace policie se odloží o měsíc

  Společnost ·

  Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

 3. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.