BBC: Americké námořnictvo provedlo operaci v Jihočínském moři, poprvé za vlády Trumpa

Americké námořnictvo provedlo první operaci v Jihočínském moři za vlády prezidenta Trumpa. Podle nejmenovaných zdrojů amerických médií loď USS Dewey připlula do blízkosti 12 námořních mil od útesu Mischief, na kterém Čína vybudovala umělé ostrov s vojenskou základnou. Uvedlo to rozhlasové vysílání BBC World Service. 

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Spojené státy trvají na tom, že klíčové námořní trasy vedou mezinárodními vodami. Proto podnikají podobné operace v rámci práva svobodné plavby. Přiblížení lodi USS Dewey ke spornému území bylo první od inaugurace amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Čína ale tyto americké kroky kritizuje a tvrdí, že tím USA ohrožují suverenitu a bezpečnostní zájmy Číny. Právě Čína je ale podle BBC příčinou poplachu v regionu kvůli tomu, že staví v Jihočínském moři umělé ostrovy a instaluje zde vojenské pozice.

USA a Čína se vzájemně obviňují z „militarizace“ Jihočínského moře a existují obavy, že v oblasti propukne svár s potenciálně vážnými globálními důsledky. Je pravděpodobné, že nejnovější americký manévr zatíží americko-čínské vztahy ve chvíli, kdy se Trumpova administrativa snaží najít spolupráci s Pekingem ohledně vypořádání se se severokorejskými jadernými ambicemi.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Britská policie odsoudila únik fotografií z místa pondělního útoku na koncertě v Manchesteru. Fotografie zveřejnil americký deník The New York Times. Únik fotografií odsoudili i britští politici. Únik podle nich poškozuje důvěru mezi oběma zeměmi. Premiérka Theresa Mayová má o situaci hovořit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na čtvrtečním summitu NATO. Na fotografiích jsou patrné i detaily výbušniny.

 

Policie ve Spojeném království se domnívá, že útočník v Manchesteru téměř jistě nejednal sám. Pokračuje v pátrání po síti, která ho podporovala. Zatčeno bylo již několik podezřelých. Dvaadvacetiletý muž se v pondělí odpálil na koncertě a zabil dvaadvacet lidí. Policie se vzhledem k tomu, že na místě byla použita složitá výbušnina, snaží odhalit především místo, kde byla vyrobena.

 

Brazilský prezident Michel Temer nasadil v hlavním městě Brazílie bezpečnostní jednotky na obranu veřejných budov před demonstranty. Na ulicích hlídkují policejní posily. Podle oficiálních odhadů v Brazílii demonstrovalo asi třicet pět tisíc lidí. Demonstranti zapálili budovu ministerstva zemědělství a poškodili další ministerské budovy. Dožadují se rezignace prezidenta, nových voleb a zrušení plánů ekonomických reforem. Prezident Temer čelí novým obviněním z korupce. Tlak na jeho odstoupení se neustále zvyšuje.

 

Podle nezávislé agentury přijde ve Spojených státech amerických po revizi legislativy v následujících deseti letech asi dvacet tři milionů lidí o zdravotní pojištění. Prezident Trump již ve své předvolební kampani sliboval revizi opatření známého jako Obamova zdravotní péče. Po ní podle agentury již v příštím roce přijde o zdravotní pojištění čtrnáct milionů lidí.

 

Venezuelská hlavní státní prokurátorka poukázala na nepřiměřené zásahy proti demonstrantům. Student podle jejího vyjádření zemřel na demonstraci po zásahu plechovkou od slzného plynu, kterou hodili příslušníci národní gardy. Několik vládních představitelů přitom tvrdilo, že ha zabil maskovaný muž. Rozsáhlé protivládní demonstrace se ve Venezuele konají již od dubna. Zemi trápí hospodářská i politická krize. Ty s sebou nesou vysokou inflaci i vysokou kriminalitu.

 

Soud v Salvadoru odsoudil sedm příslušníků gangu za vraždu jedenácti lidí v březnu roku 2016. Vražda osmi zaměstnanců elektráren a tří zemědělců tehdy šokovala zemi a spustila vládní snahy omezit řádění pouličních gangů.Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Americké námořnictvo provedlo operaci v Jihočínském moři, poprvé za vlády Trumpa Foto: USS Dewey; Zdroj: en.wikipedia.org

reklama

Další články

  1. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

    Společnost ·

    Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

  2. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

    Byznys ·

    Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.