Bankovnictví v mobilu používá 45 % Čechů, telefon má ale zabezpečeno pouhých 31 % lidí

V online prostředí se často chováme rizikově a lehkomyslně. Proti napadení má svůj telefon zabezpečeno pouze 31 procent Čechů. Ostatní lidé zabezpečení nemají, nebo vůbec nevědí, jak na tom jsou. Na problematiku poukazuje průzkum České bankovní asociace. Na rádiu Zet o této problematice hovořil poradce České bankovní asociace pro platební styk Tomáš Hládek. 

Tento průzkum poukazuje na skutečnost, že poměrně značné množství lidí neví, zdali má svůj chytrý telefon zabezpečený. Riziko především vychází z nainstalovaných aplikací, které mohou v některých případech získat přístup k našim bankovních účtů. Pokud máte samozřejmě v chytrém telefonu nainstalovanou speciální aplikaci pro internetové bankovnictví. Poté člověk jednoduše přijde o své peníze.

„Existují zhruba tři skupiny lidí, které si jsou vědomy toho, že po kapsách nosí poměrně výkonné zařízení a že je třeba takové zařízení chránit. Druhá část si myslí, že on by měl být zabezpečený, ale jisti si tak úplně nejsou. Třetí skupina pak říká, že neví,“ sdělil Hládek na rádiu Zet.

Funguje to stejně jako u notebooku nebo desktopu. Mobilní telefony mají svůj operační systém stejně tak, jako to je u počítačů. Můžete mít buď Android, nebo iOS. U počítačů jde naopak o Microsoft Windows, Mac nebo Linux.

Z tohoto pohledu je důležité si před útoky hackerů zabezpečit i samotné mobilní telefony. „Druhá záležitost je ta, že na tom malém, kapesním počítači máme určité aplikace. O těch aplikacích bychom měli vědět, že jsou z bezpečných zdrojů, že je někdo zkontroloval a že nepřinesou do toho telefonu nějaký škodlivý software,“ sdělil Hládek. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s poradcem České bankovní asociace pro platební styk Tomášem Hládkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Bankovnictví v mobilu používá 45 % Čechů, telefon má ale zabezpečeno pouhých 31 % lidí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA zruší letité sankce proti Súdánu

  Společnost ·

  Spojené státy se chystají po dvou desítkách let zrušit sankce proti Súdánu v reakci na zlepšení přístupu vlády v Chartúmu k lidským právům a boji proti terorismu. Info…

 2. Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky?

  Byznys ·

  Sdílená ekonomika je nyní velkým fenoménem. Diskutuje se o ní na mnoha různých místech. Jedním takovým byla i vysokoškolská půda VŠE, kde se sešli experti na sdílenou …

 3. Lidé více důvěřují Okamurovi než Babišovi

  Společnost ·

  Více než předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi důvěřují nyní lidé jeho spolustraníkovi a ministrovi obrany Martinu Stropnickému a předsedovi hnutí Svoboda a přímá demo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.