Automobilky V4 čeká jednání o snižování emisí

V Praze v pátek budou jednat zástupci národních automobilových asociací a státní správy zemí visegrádské čtyřky (V4) o snižování emisí v automobilovém průmyslu. Tématem bude legislativní návrh Evropské komise pro regulaci emisí CO2 po roce 2020 a podmínky pro rozvoj tzv. čisté mobility.

Zástupci automobilového průmyslu se budou zabývat dopady navrhovaných emisních cílů CO2 z osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel pro roky 2025 a 2030 na průmysl zemí V4. S tím souvisí podpora čisté mobility, která koresponduje s nutným rozvojem infrastruktury a vytvářením pobídek pro nákup nízkoemisních vozidel.

Podle návrhu Evropské komise průměrné emise osobních a dodávkových aut nově registrovaných v EU budou muset být v roce 2025 o 15 procent a v roce 2030 o 30 procent nižší ve srovnání s rokem 2021. Evropská asociace výrobců aut ACEA se k návrhu staví kriticky a navrhuje snížení o 20 procent. Podle ACEA se emise CO2 v automobilech od roku 2005 snížily o 28 procent a do roku 2021 redukce dosáhne 42 procent.

Evropské automobilky se v rámci snahy o splnění stále přísnějších požadavků regulačních orgánů v příštích letech chystají výrazně rozšířit nabídku modelů na elektrický pohon. Firmy jako Volkswagen či Mercedes Benz chystají ke každému modelu elektrickou alternativu. Škoda Auto, která je součástí Volkswagenu, chce s prvním elektromobilem přijít na trh na konci příštího roku, v roce 2019 uvede i první vůz na hybridní pohon. Do roku 2025 chce nabízet deset modelů na elektrický pohon.

Automobilky v zemích V4 vyrobily loni celkem přes 3,6 milionu vozidel, z toho 1,42 milionu připadá na Česko a 1,03 milionu na Slovensko. Automobilový průmysl v regionu zaměstnává přes 636 000 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Automobilky V4 čeká jednání o snižování emisí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. ANO hodlá obnovit jednání o vládě s ČSSD

  Společnost ·

  Hnutí ANO má v úmyslu obnovit jednání o vládě s ČSSD, sociální demokraté nabídku zváží. Obnovit rozhovory uložilo vyjednávacímu týmu ve čtvrtek širší vedení ANO. Prezi…

 2. Pět inovací, po kterých lidé touží nejvíce

  Tech ·

  Ve světě prakticky každodenně přibude nová technologická hračička. Ruku v ruce s tím narůstá i počet nových inovací. Jaké se lidem líbí nejvíce a které z nich mají nej…

 3. Počet poprav globálně i nadále klesá

  Společnost ·

  Počet poprav ve světě se loni oproti roku 2015 snížil o bezmála 40 %. Informace vycházejí z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Podle ní…

 4. Britské ponorky se na rozkaz přesunuly k Sýrii

  Společnost ·

  Britské ponorky se přesunuly na místa, z jakých budou schopny raketami zasáhnou Sýrii. Učinily tak důsledkem rozkazu, který má představovat přípravu na možný útok prot…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.