Americké metropole chystají společný masivní nákup elektromobilů

Los Angeles, San Francisco, Seattle a Portland se chystají vypsat společnou veřejnou zakázku na dodání 24 tisíc vozů jezdících čistě na elektřinu. Doufají, že se k podobnému kroku odhodlají i další americká města. Podle šéfredaktora magazínu o budoucnosti dopravy Hybrid.cz Jana Horčíka máme podobné elektromobilové „první vlaštovky“ i u nás v České republice. Pomohla tomu i česká vláda, která ohlásila dotace pro města, samosprávy a kraje na nákupy elektromobilů.

Tato iniciativa přišla podle Horčíka od amerického státu Kalifornie, konkrétně od losangelského starosty Erica Garcettiho. Ten je iniciátorem uskupení 51 starostů amerických měst, kteří nedávno například poslali nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi dopis, aby dodržel pařížskou klimatickou dohodu. „Kalifornie obecně je v USA státem, ve kterém se prodá kolem téměř 50 procent aut do zásuvky. Kalifornie tvoří polovinu prodejů a elektrická auta jsou tam velkou módou. Teď na tu módu začínají reagovat i místní samosprávy a velké metropole.“ uvedl Horčík.

Čtyři americká města, která budou tuto zakázku sdílet nicméně doufají, že se ke stejnému záměru připojí i další města. Počet elektromobilů v městských samosprávách by tak mohl vzrůst až ke stům tisícům. Otázkou ale je, zda by automobilky, které vyrábí elektromobily, byly schopné takovéto množství automobilů dodat. „Myslím, že automobilky už by toho dnes byly schopné. Určitě můžeme jmenovat Nissan, Tesla, General Motors i další by to určitě zvládly,“ řekl Horčík s tím, že by to nejspíš nějaký ten rok trvalo.

I v České republice už se dostávají elektroauta do flotil samospráv a měst. „V předchozích týdnech to velice zajímavě podpořila česká vláda, když ministerstvo životního prostředí ohlásilo možnost čerpat na tyto nákupy dotace pro města, samosprávy a kraje. Nedávno toho využily například Pardubice, které využívají elektromobil Nissan Leaf. Litoměřice si aktuálně pořídili deset aut na elektřinu,“ uvedl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s šéfredaktorem magazínu o budoucnosti dopravy Hybrid.cz Janem Horčíkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Americké metropole chystají společný masivní nákup elektromobilů Foto: Bokstaz / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

 1. Trumpova inaugurace má být skromná

  Společnost ·

  Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

 2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

  Byznys ·

  Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

 3. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

  Společnost ·

  Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.